Boyumuzu aştığında Başbakan devreye giriyor!

Boyumuzu aştığında Başbakan devreye giriyor!.8426
  • Giriş : 14.01.2008 / 23:04:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, bir haber kanalının sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Haberturk isimli haber kanalının sorularını yanıtlayan Güler, şunları söyledi:

"İran'da yüzyılın en soğuk kışı yaşanıyor. Gölbaşı'nda göl donmuştu. Gerçekten zor bir kış yaşıyoruz. İran'dan gelen gazda 20 gündür inişli çıkışlı bir
seyir izledi. Biz bunların tedbirini almıştık çok şükür. Yeraltı depomuzu, Şahdeniz'den gelen gazı devreye soktuk. Mühim olan bu tip sorunları çözebilmek. İnşallah halkımızı üşütmeyeceğiz.

İran'dan telefon bekliyorum doğalgaz akışı ile ilgili. Sağolsun sayın Başbakan bizim boyumuzu aşan konularda devreye giriyor. Diğer ülkeler gibi dışa bağımlılığımız var. Burada ne kadar tasarruf edersek bizim için çok iyi olur. Öğrencileri evlerde enerji yöneticisi olarak çalıştırmak istiyoruz.

Klima kullanmıyorum aynı zamanda bir odadan başka bir odaya giderken elektriği söndürüyorum. Bu arada doğalgaz ve petrol arama çalışmalarımız devam ediyor.

"İstikbal derinlerdedir"

Küresel ısınma, petrol fiyatlarının dizginlenemeyen artışı enerji verimliliği projesini "Enver" Projesi olarak ifade ettik.

'İstikbal derinlerdedir,jeotermal enerji kaynaklarını çıkartarak hem elektrik oluşturmak hem de tarım açısından kullanmak istiyoruz.

Jeotermal konusunda İzlanda ile çalışmalarımız olabilir. Elektriğin yüzde 98'i jeotermalden üretiliyor bu ülkede ortak çalışma yapmamız söz konusu.

Eşzamanlı olarak güneş enerjisinden faydalanmak istiyoruz. Öyle bir zaman gelecek ki açılışlara yetişemeyeceğiz. Enerji Kobilerini oluşturacağız. Denizde rüzgar santralleri oluşturacağız. Hem çevre dostu hem de bedava.

Kömür arama faaliyetlerini de sürdürüyoruz. Nükleer enerji ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Kasım-Aralık gibi bu konuda başlangıç yapılacak. İlk nükleer santral Sinop ve Akkuyu'ya yapılacak.

Kömür dağıtımında amaç halka hizmet. Soğuk kışta sıcak evlerinde oturmalarını sağlıyoruz. 6 milyon ton kömür dağıttık bu sene."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious