Bozdağ: Hakim böyle karar veremez!

Bozdağ: Hakim böyle karar veremez!.8021
  • Giriş : 19.05.2009 / 00:45:00
  • Güncelleme : 18.05.2009 / 23:21:35

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Danıştay 5. Daire Başkanı Salih Er'in,sözlerine cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, ''Hakim, düş görerek karar vermez. Önündeki somut dosya, delil, hukuk, kanun, Anayasa ve bu çerçevede oluşturulan vicdani kanaat ile karar verir'' dedi.

Bozdağ, TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Danıştay 5. Daire Başkanı Salih Er'in, Danıştay'a yapılan saldırının 3. yıldönümü töreninde, ''Bir düş gördüm...'' diyerek yaptığı konuşmaya yanıt verdi.

Bu süreçte devam eden davalarla ilgili değerlendirme yapmalarının yargıya müdahale anlamı taşıyacağını ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu:

''Bizim, devam eden soruşturma ve kovuşturmayı, yargılamayı yapanlar kadar bilmemiz, içerisinde olanı tahmin etmemiz, değerlendirmemiz mümkün değildir. Bir hakime, hukukçuya düşen şey; bu sürecin yargı sonucunu beklemektir. Yargının sonuçta vereceği karara göre tavır almaktır. Öncelikle, 'yargı bağımsızdır, yargılamayı ve mahkemeleri etkilememek lazımdır' diye konuşan, açıklama yapanların, herkesten önce kendilerinin bu kurallara, ilkelere uyması ve devam eden yargılama süreçleriyle ilgili hareket etmesi lazım. Hakim, düş görerek karar vermez. Önündeki somut dosya, delil, hukuk, kanun, Anayasa ve bu çerçevede oluşturulan vicdani kanaat ile karar verir, bunun dışına çıkamaz. Çıkması da anayasal açıdan mümkün değildir.

Onun için herkes konuşuyor... 'Yargı siyasallaşmasın, yargı siyasallaşmasın...' Aynı şeyi biz de söylüyoruz, yargı siyasallaşmasın. Ama buna herkesten daha çok yargıçlar uysun. Konuşurken siyasi partiler ve siyasetçiler gibi değil, hukukçular gibi konuşurlarsa Türkiye için daha iyi olur diye düşünüyorum.''

-CUMHURBAŞKANI GÜL'ÜN SÖZLERİ-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''Kürt sorununun çözümü için fırsat yakalandı'' sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Bozdağ, Cumhurbaşkanı Gül'ün açıklamasını, Türkiye'de yaşanan sorunun çözümü açısından iyi niyetli bir düşünce ve beklenti olarak değerlendirdiğini söyledi.

Bekir Bozdağ, bu beklentinin içerisinde somut olarak neler olduğu konusunda söyleyebileceği fazla bir şey bulunmadığını ifade ederek, ''Türkiye'de yaşanan sorunların çözümü noktasında, Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ve devletin yetkili organlarının, iyi niyetli çözüm bulunması noktasında beyanları var. Sorunun çözülmesini istemek, bu sorunun çözüleceğine dair birtakım umutları dile getirmek, iyi bir şeydir. Umarım, dilerim buna dair olumlu ve somut çalışmalar olur ve bu sorun Türkiye'nin gündeminden kalkar'' diye konuştu.

-TÜRKAN SAYLAN'IN VEFATI-

''Ergenekon soruşturmasında saatlerce evi aranan Türkan Saylan'ın ölümünü nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusunu da yanıtlayan Bozdağ, Saylan'ın ailesine, dostlarına ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Bekir Bozdağ, ''Bu olayla devam eden soruşturmalar arasında ilgi kuran olabilir. Fakat devam eden bir soruşturma çerçevesinde yapılan iş ve işlemlerle bunun arasında irtibatlar kurup, bu konuyu vefat olayı üzerinden siyaset yapmayı ve bu konu üzerinde değerlendirme yapmayı doğru görmüyorum. Bu ölüye de saygısızlık olur'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*