Bozkırın Ozanı da İpek Yolu'nda

Bozkırın Ozanı da İpek Yolu'nda.13017
  • Giriş : 26.11.2008 / 17:23:00

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 3.'sü düzenlenen 'Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nde, ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov'un eserlerinden sinemaya uyarlanan filmler, sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk dünyasının destan ve efsanelerinden ilham alarak, Kırgız ve Kazak halkının yaşayışını, mitolojisini, dünya, tabiat ve toprak öğeleri ile insan ve insanlık düşüncelerini kaleme aldığı eserleriyle gönülleri fetheden Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un filmleri, Bursa'da izlenime sunuluyor. Eserleri 157 dile çevrilen ve bu yıl Haziran ayında yaşamını yitiren Aytmatov'un kaleme aldığı 'Beyaz Gemi', 'Boranlı İstasyonu', 'Çocukluğumuzun Gökyüzü', 'Fujiyama'ya Çıkış', 'Mankurt', 'İlk Öğretmen' ve festivalin açılış gecesinde gösterilecek 'Elveda Gülsarı' filmleri, 'Bozkırın Ozanı: Cengiz Aytmatov' bölümünde sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin 28 Kasım Cuma günü Merinos'ta yapılacak açılış törenine yazar Aytmatov'un eşi Mariyam Aytmatova da katılacak.

Festivalde ayrıca, Bursa Kent Müzesi'nde Cengiz Aytmatov paneli düzenlenecek. Yazarın eserleri ve eserlerinin sinemaya aktarımındaki zorlukların tartışılacağı panele, yazarın en sevilen romanlarından 'Gün Uzar Yüzyıl Olur' romanını 1996 yılında 'Boranlı İstasyonu' adıyla sinemaya uyarlayan Kırgız yönetmen Bakyt Karagulov; Kazakistan'dan Bursa'ya gelen sinema tarihçisi, eleştirmen ve Avrasya Film Festivali yönetmeni Gülnara ağabeykeyeva ile araştırmacı ve Cengiz Aytmatov uzmanı Dr. Mustafa Çetin konuşmacı olarak katılacaklar.

SİNEMA KEYFİ 3 YTL

'3. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin filmlerinin biletleri, Tayyare Kültür Merkezi, Bursa Kent Müzesi, Burç Sineması, Korupark Alışveriş Merkezi'ndeki Korupark Sinetech Sinemaları gişelerinden tam 3 YTL, indirimliler de 2 YTL'ye satılıyor. Festival programının yer aldığı özel katalog ise Tayyare Kültür Merkezi gişesinden 1 YTL karşılığında alınabiliyor.

Festivalde gösterimi yapılacak filmlerin çok değerli yapımlar olduğunu belirten ve izlemek istedikleri filmlerin biletlerini alabilmek için gişelere akın eden vatandaşlar, İpek Yolu Film Festivali'ni Bursa'ya kazandıran Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*