Bozuk süt ve çürük deniz anasından biyoyakıt

Bozuk süt ve çürük deniz anasından biyoyakıt.27018
  • Giriş : 25.03.2008 / 18:24:00

Japon bilim adamları bozulmuş sütü ve çürümüş deniz anasını biyoyakıta dönüştürmeyi başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Keşifle, şekerkamışı ve tarım ürünleri gibi bilinen hammaddeler dışında ilk kez çok farklı materyallerden biyoyakıt elde edilebildiği ortaya çıktı.

Japonya Nigata Teknoloji Enstitüsü’nde bilim adamları bozulmuş sütü ve çürümüş deniz anasına yeniden hayat verdi.

Bilim adamları yeni enerji kaynakları için yaptıkları deneyler sonucunda bu keşfe ulaştıklarını, atıkların dünya üzerinde yeni bir kuvvet olabileceğini söyledi. Keşifle şekerkamışı ve tarım ürünleri gibi bilinen biyoyakıt hammaddeleri dışında ilk kez farklı materyallere ulaşıldı.

Kuzeybatı Pasifik Laboratuar Merkezi araştırmacıları da, bölgedeki atıkların yüzde 15’inin biyoyakıta dönüştürülebileceğini öne sürdü.

Dünya atmosferine daha az karbondioksit salan biyoyakıtlar pek çok ülkede kullanılıyor. Brezilya’da şekerkamışı, ABD’de mısır ve soya fasulyesi, Avrupa’da keten tohumu ve Asya’da hurma yağı en sık kullanılan biyoyakıt hammaddelerinden.

2020 yılına kadar Avrupa Birliği araçların kullandığı yakıtları yüzde 10’u bitkilerden elde etmeyi hedefliyor. Ancak gelişmiş ülkelerin biyoyakıt arayışının fakir ülkeleri zor durumda bıraktığı belirtiliyor.

UCUZ HİDROJEN ARAYIŞI
Hidrojen ve metan gibi atık biyogazlardan elektrik ve ısı elde edilebiliyor. Metan gazının küresel ısınmanın sebebi olduğu iddia edilse de gazın yanması halinde daha az karbondioksit ürettiği biliniyor. Öte yandan hidrojenin ekonomik yollardan nasıl üretilebileceği henüz bilinmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious