Bravo Fadime hanım

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Fadime Conker 55 yaşında okuma yazma öğrendi, şimdi 60'ında lise iki öğrencisi. 'Yeniden doğmuş gibiyim' diyen Conker'in hedefi üniversite

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yüksek öğrenim görmek istediğini belirten Conker, "Eşime nasıl davranacağımı, evde nasıl geçinileceğini 50 yaşından sonra öğrendim. Okuma yazma bilseydik vatana millete daha faydalı bireyler yetiştirebilirdik" dedi.

Eskişehir'de 31 Ekim-2 Kasım tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 4. Eğitim Kurultayı'nda kursiyerler arasında yer alan ve Ankara'dan gelen Fadime Conker, Eğitim-Öğretim Komisyonu'nun çalışmalarına katıldı. Conker, kurultayın son günü yayınlanan komisyon raporunun açıklanmasından önce kürsüden Ulusal Eğitime Destek Kampanyası'nı başlatan Semra Sezer'e teşekkür etmek için söz istedi. Divan Başkanlığı'nın onayının ardından kürsüye çıkan Conker, başta Semra Sezer olmak üzere okuma yazma öğrenmesine yardımcı olan herkese teşekkür etti. Conker, şöyle konuştu:

"Kadının dışarıya çıkmasının, kızların okumasının yasak olduğu, 'Sen sus, kız çocuğusun, bir işe yaramazsın' denildiği bir ortamda büyüdüm. Okula giden çocuklarıma ve torunlarıma özenirdim. Kampanya sayesinde bu duyguyu yaşadım. '60 yaşından sonra bu işleri başarabilir miyim' diye düşündüm. Okuma yazmayı beş yıl önce bu kampanya sayesinde öğrendim. Ufkum açıldı. Daha sonra okumaya devam ettim. Okuma yazmayı bitirenler 6. sınıftan eğitime devam ettiği için şu an lise 2. sınıftayım. Aydınlığa doğru gittiğimi hissediyorum."

'Benim için mucize'

Conker, çevresinde okuma yazma öğrenmek isteyen çok arkadaşı olduğunu, ancak korku ve birtakım baskılar nedeniyle kursa katılamadıklarını belirterek şöyle devam etti: "Okuma yazma bilseydik vatana millete daha faydalı bireyler yetiştirebilirdik. Kampanya kapsamında düzenlenen anne ve çocuk eğitimi aldım.

O zaman çocuk yetiştirmedeki hatalarımı gördüm. Eşime nasıl davranacağımı, evde nasıl geçinileceğini 50 yaşından sonra öğrendim. Bunu yıllar önce öğrenmiş olsaydım şimdi her şey daha başka olurdu. Öğrenim görmüş bir anne daha iyi evlat yetiştirir. Bu nedenle kız çocuklarının okumasını istiyorum. Yaşama küsmüş, komşularıyla konuşmayan, içine kapanık bir kişi olarak hayatım okuma yazma öğrendikten sonra baştan aşağı değişti. Bu çatı altında sizlerle birlikte olmak benim için bir mucize."

'Herkese örnek'

Conker, okuma yazma öğrendikten sonra kendini üniversite mezunu gibi hissettiğini belirterek şunları söyledi: "Halen kampanya kapsamında açılan yabancı dil kursuna gidiyorum. Kampanyanın devam etmesini istiyorum. Her şeyin eğitimden geçtiğini düşünüyorum. Gururla söylüyorum lise 2. sınıftayım. Üniversiteye gitmek, bilgisayar öğrenmek, ehliyet almak istiyorum."
Conker'i konuşmasının ardından Semra Sezer ve katılımcılar ayakta alkışladı. Conker'i tebrik eden, sarılıp öpen Sezer, "Herkese örnek olacaksın. Seni kutluyorum. Başarılarının devamını diliyorum" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious