Brezilya 44 köylüden özür diledi

  • Giriş : 19.06.2009 / 23:01:00

Brezilya hükümeti, 70'li yıllarda diktatörlük döneminde Amazon bölgesi Araguaia'da işkence gören 44 köylüden özür diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Brezilya adalet Bakanlığı, devletin resmen özür dilediği köylülere 40 bin ila 71 bin dolar arasında tazminat ödemeye karar verdiğini de açıkladı.

Adalet Bakanı Tarso Genro, ülkenin güneyindeki Para bölgesinde 600 kadar bölge sakininin katıldığı törendeki konuşmasında, ''Bugün herkesten devlet adına resmen özür diliyoruz'' dedi.

Bu bölgede 1966'dan itibaren Maocu Brezilya Komünist Partisi militanları gerilla faaliyetlerini başlatmıştı. Bu gerillalar 1973 ile 1975 arasında hükümet tarafından ağır bir hezimete uğratılmış 70 kadar köylü de bu dönemde öldürülmüş ya da kaybolmuştu.

İşkence gören 44 köylüden biri olan Pedro Nascimento da bu gerillaları tanıdığı gerekçesiyle 1973'te gözaltına alınıp işkence gördüğünü belirttiği açıklamasında, ''Keşke bütün olanları unutabilseydim, bu çok daha iyi olurdu ama şimdi hiç olmazsa adalet yerini buldu ve biraz daha az acıyla yaşayacağım'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*