Brezilya Cumhurbaşkanı Türkiye'de

Brezilya Cumhurbaşkanı Türkiye'de.17019
  • Giriş : 20.05.2009 / 20:40:00

Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula Da Silva, üç günlük resmi bir ziyaret için bugün Türkiye'ye geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Da Silva'nın gelişi Brezilya'dan Türkiye'ye Devlet Başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret oldu. Da Silva kendisini karşılamak için hazır bulunan askeri tören kıtasını uyarılara rağmen selamlamayı unuttu.

Beraberinde kalabalık bir heyet bulunan Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula Da Silva ve eşi Marisa Leticia Lula da Silva özel bir uçakla bugün saat 18:30'da İstanbul'a geldi. Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer ilgililer tarafından karşılandı. Da Silva kendisini karşılamak için hazır bulunan askeri tören kıtasını uyarılara rağmen selamlamayı unuttu.
Da Silva ile beraber Brezilya Dışişleri Bakanı ile Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanı'nın da aralarında bulunduğu kalabalık bir heyette Türkiye'ye geldi. Da Silva'nın üç günlük resmi bir ziyaret kapsamında Türkiye'ye gelmesiyle Brezilya'dan Türkiye'ye Devlet Başkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olarak da tarihe geçti.

Cumhurbaşkanı Da Silva ve beraberindeki heyet, Ankara'daki resmi temaslarından önce İstanbul'da TOBB ve DEİK'in düzenledikleri Ortak İş Semineri'ne katılacak; ayrıca, İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini ziyaret edecek. Brezilya Cumhurbaşkanı Da Silva, Türkiye-Brezilya ikili ilişkilerinin yanı sıra, çeşitli bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunarak işbirliği alanlarının çeşitlendirilmesi imkânlarını ele alacak. Bu kapsamda, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile Brezilya petrol şirketi PetroBras arasında Karadeniz'de petrol ve doğal gaz sondaj çalışmalarına başlanılması amacıyla bir mutabakat belgesi imzalanacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, farklı coğrafyalarda bulunmalarına rağmen, ikisi de G-20 üyesi olan Brezilya ve Türkiye'nin ortak demokratik değerler çevresinde birleşen ve aralarındaki dostane ilişkilerin daha da ileriye taşınmasını arzu eden iki önemli bölgesel güç olduğuna dikkat çekildi. Açıklamada, "Brezilya Cumhurbaşkanı'nın Türkiye ziyaretinin, bölgesinde ve dünyada ağırlığı giderek artan Brezilya ile ilişkilerimizin yoğunlaşmasına ve Latin Amerika ve Karayipler Bölgesine yönelik politikalarımızın geliştirilmesine ivme kazandıracağı değerlendirilmektedir" ifadelerine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*