Brezilya ekonomisi futbola muhtaç

Brezilya ekonomisi futbola muhtaç.12543
  • Giriş : 26.01.2008 / 16:01:00

İspanyol spor gazetesi AS'da yayınlanan bir araştırma, futbol dünyasında ''Brezilya markasının'' büyüklüğünü bir kez daha ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Brezilya 2007 yılında 1086 futbolcusunu yurtdışına gönderirken, ülke ekonomisinin en büyük destekcilerinden birinin de Futbol olduğu belirtildi. Brezilya Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada ilk defa 2007 yılında yurtdışına giden futbolcu sayısının 1000'in üzerine çıktığı belirtildi.

Ülkede endüstri haline gelen Futbol pazarında2007 yılında 17 milyar Avro'dan fazla paranın döndüğü kaydedilirken, futbolun Brezilya'daki Gayri Safhi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) katkısının yüzde 4.8 olduğu ifade edildi.

Yapılan istatistiklere göre 14 bin Futbol takımı bulunan Brezilya'da 30 milyon kişi Futbol oynuyor. Bu arada Brezilyalı futbolcular Letonya'dan Angola'ya, Çin'den Kuveyt'e kadar dünyanın 89 farklı ülkesinde forma giyiyor. Ortak dil kullanmalarındandolayı en fazla Brezilyalı futbolcu Portekiz'de bulunurken, Avrupa Şampiyonlar Ligi takımları arasında milletlerine göre futbolcuların ayrılmasında da brezilyalılar dikkat çekiyor. Türkiye'de de 30'dan fazla Brezilyalı futbolcu forma giyiyor.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious