Brezilya: "İran'ı tehdit olarak görmüyoruz"

Brezilya:
  • Giriş : 11.05.2008 / 17:45:00

Brezilya Savunma Bakanı Nelson Jobim, ABD'nin nükleer programından dolayı "bir tehdit olduğu" iddialarına yönelik, kendilerinin İran'dan her hangi bir tehdit algılamadıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rio De Jeneiro'da açıklamalarda bulunan Nelson Jobim, ABD'nin Latin Amerika bölgesi yetkililerinden Thomas Shanon'un Latin Amerika'da geleneksel nüfuzu karşısında yeni müttefikler bulmak için çalıştığı ve ABD güvenliği için bu ülkeleri kullanmak isteyeceği iddialarına tepki gösterdi. Jobim, bu iddiaların sadece bir haber olduğunu ve böyle bir iddia üzerine girişimlerde bulunulamayacaklarını belirtti. Brezilyalı Savunma Bakanı, İran'dan tehdit ve tehlike algılanmadığını söyledi.

Nelson Jobim, Latin Amerika ülkelerinin birbiriyle yakın temas halinde ve bölgesel savunma birliği içinde olduklarını ve İran'a yakınlaşma konusunda da her hangi bir tehdit ve tehlike algılamadıklarını vurguladı. Latin Amerika ülkelerinden özellikle Venezüella, Nikaragua, Küba ve Bolivya son yıllarda İran ile ilişkilerini ciddi olarak geliştirmiş ve bu durum Washington'u rahatsız etmişti.

Bölge uzmanları Washington'un asıl kaygı ve rahatsızlığının nedeninin "arka bahçesi" olarak gördüğü Latin Amerika ülkelerinde İran'ın nüfuzunun artması olduğu yorumlarını yapıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious