Brezilya Karadeniz'de petrol arıyor

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Petroleo Brasileiro Karadeniz'de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'yla birlikte petrol ve doğalgaz arayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İki şirketin yüzde 50-50 ortaklığını öngören anlaşma Enerji Bakanı Hilmi Güler'in katılımıyla TPAO Genel Müdürü Osman Saim Dinç ile Petrobras Uluslararası Dirktörü Nestor Cunad Cervero tarafından imzalandı.

Törende konuşan Enerji Bakanı Hilmi Güler, “Brezilya'nın Futbol ve kahveden sonra petrolde de başarılı olduğunu Karadeniz'de görmeyi umut ediyoruz” dedi. Türkiye'de petrol aranmadık yer bırakmayacaklarını belirten Güler, Brezilya ile yürütülecek çalışmada bu aşamada temkinli davranacaklarını belirterek, “Petrolcülükte matkabın ucu değmedikçe var ya da yok demiyoruz. Petrol çıkıp yüzümüze sürünce göstermiş oluruz. Çalışmaları bilimsel ve teknik olarak sürdüreceğiz” diye konuştu.

87 MİLYAR DOLAR YATIRIM PLANI

TPAO Genel Müdürü Dinç de batı ve orta Karadeniz'de petrol ve doğalgaz aranması için uluslararası şirketlere çağrıda bulunduklarını ve en güzel teklifin de Petrobras'tan geldiğini kaydetti. Petrobras‘ın 1954'te kurulduğunu ve günde 2.4 milyon varil üretim yaptığını belirten Dinç, Brezilya'nın günlük tüketiminin 2 milyon varil olduğunu bu nedenle Petrobras'ın uluslararası yatırım çalışması başlattığını vurguladı.

Dinç, “Petrobras 2007-2012 arasında petrol sektörüne 87 milyar dolar yatırım yapacak. 2 bin metre üzerinde yapılan aramalarda dünyadaki en iyi teknolojiyi kullanan şirket” dedi. Dinç, Karadeniz'den çok umutlu olduklarını da ifade etti.

Petrobras Direktörü Cervero, Türkiye'te petrol arama çalışması başlatmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. Cervero, bölgede petrol bulma konusunda umutlu olduklarını söyledi.

İki şirket arasında imzalanan ortak şirket anlaşması kapsamında taraflar güçlü hidrokarbon potansiyeli bulunan 3920 (Kırklareli) ve 3922 (Sinop) numaralı bloklarda yüzde 50-50 ortaklığa sahip olacak. Karadeniz'in batısında yer alan Kırklareli bloğunda ortalama su derinliği bin 200 metre, doğuda yer alan Sinop bloğunda su derinliği 2 bin 200 metreyi buluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious