Brezilya'da Fener taraftarı arttı

Brezilya'da Fener taraftarı arttı.8666
  • Giriş : 03.01.2008 / 16:37:00

Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, Fortis Türkiye Kupası'nda 6 Ocak Pazar günü yapacakları Kayserispor maçında sahaya süreceği kadronun, ligde 13 Ocak Pazar günü yapacakları İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında düşüneceği kadro olacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

FB TV'de Kamp Günlüğü programına katılan Zico, devre arasının kısa olması nedeniyle bu yıl Antalya kampında farklı bir çalışma sistemi uygulayacaklarını belirterek, “Ayın 6'sında oynayacağımız Kayserispor maçı olmasaydı, fizik kondisyona dayalı bir sistem izleyecektik, ancak bu maç olduğu ve Kayserispor maçını da tehlikeye atmak istemediğimizden çalışmalarımız farklı. Orada alacağımız 3 puan bizim durumumuzu farklı bir konuma getirecek” dedi.

Kayserispor maçında sahaya süreceği ilk 11 ile ilgili bir soru üzerine Brezilyalı çalıştırıcı, “Kayserispor maçının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile oynayacağımız için, Kayserispor maçında sahaya süreceğim kadro, İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçında düşüneceğim kadro olacak” diye konuştu.

"FUTBOLCULARIM TATİLDEN KONDİSYON OLARAK İYİ GELDİ"

Şu ana kadar Antalya kampında her şeyin olumlu geçtiğini kaydeden Zico, futbolcularının tatilden kondisyon olarak iyi bir şekilde gelmelerinin avantaj olduğunu söyledi.

Antalya kampında geçirecekleri sürenin çok önemli olduğunu vurgulayan Brezilyalı teknik adam, şöyle devam etti:
“Çünkü herkes beslenmesine, dinlenme zamanlarına dikkat ediyor. Ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu kadar düzenin içinde olmamız ikinci yarıda bize büyük avantaj kazandıracak. Çalışmalarımız devam ederken futbolcularımızın tatilden kondisyon olarak iyi bir şekilde gelmeleri de bizim için avantaj. Şu anda aktif olarak burada çalışan oyuncularımızın durumu iyi. Deniz'in sakatlığı da yavaş yavaş düzeliyor. Çalışmalara devam edip, maç kondisyonuna gelecek. Alex'in de bir sakatlığı var, tedavi ediliyor. Kısa bir süre sonra aramızda olacaklardır."

Zico, bu yıl hedeflerinin yer aldıkları tüm kulvarlarda başarılı olmak olduğunu ifade ederek, “Bizim beklentilerimiz geçen sene olduğu gibi ligde mutlu sona ulaşıp şampiyon olabilmek. Avrupa Kupası'nda da en iyi sonuçları almak ve hangi kulvarda olursak olalım, en iyisini yapıp en iyi yere gelmek bizim hedefimiz” dedi.

"TARAFTARIMIZ BANA ÇOK SAYGI DOLU YAKLAŞIYOR"

Brezilyalı çalıştırıcı, takımla taraftar bağı olduğu sürece başarıların daha kolay olacağını, bu bağın daha da güçlenmesini dilediğini söyledi.
Geçen sezon taraftarın bir ara güveninin sarsılmasının normal olduğunu anlatan Zico, “Taraftarımız geldiğimden beri bana çok saygı dolu yaklaşıyor. Bu ilk zamanlarda futbolculuk kariyerimden kaynaklanıyordu. Benim hakkımda çeşitli şeyler yazıldı. Geçen yılın ilk başlarında gelen-giden oyuncular vardı. Böyle olunca da taraftarın güveninin sarsılması normal. Saygısı bozulmadı ve şu andaki başarı geldi” şeklinde konuştu.

"BREZİLYA'DA FENERBAHÇE TARAFTARI ARTTI"

Zico, Fenerbahçe'nin büyüklüğü, aldığı iyi sonuçlar ve Brezilyalı oyuncular nedeniyle Brezilya'da Fenerbahçe taraftarlarının arttığını kaydetti.

Flamengo takımında kendisinin yerinin farklı olduğunu vurgulayan Brezilyalı teknik adam, “Orada ben idol futbolculardan olarak görülürüm. Flamengo, Brezilya'nın en büyük kulübü. O takımın taraftarları benim nerede olduğumu, hangi kulüpte olduğumu takip ederler. Bu demek oluyor ki Fenerbahçe'nin çok sayıda taraftarı var. Ben Brezilya'ya giderken çok fazla Fenerbahçe forması götürüyorum, buna karşın yetmiyor. Ben Japonya'da olduğum dönemlerde Flamengo-Japonya seven taraftarlar vardı, şimdi Flamengo-Fenerbahçe şeklinde gruplar oluştu” diye konuştu.

Zico, Futbol içinde yaşadığı tecrübeleri oyuncularına aktarmak istediğini belirterek, “Onlara tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum. Gökhan örneği var. İlk 11'de oynadı, sonrasında da Milli Takıma seçildi. Taraftarın ve Türkiye'nin gözbebeği oldu. Onun bu başarısı beni mutlu ediyor” dedi.

Brezilyalı çalıştırıcı, “Brezilya'da spor bakanı mı, Fenerbahçe'de teknik direktör mü, yoksa Brezilya'nın Zico'su olmak mı daha zor” şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:
"Sıralama şöyle: Brezilya'da spor bakanı, Fenerbahçe'de teknik direktör, son olarak da Brezilya'da Zico olmak. Son sıraya Brezilya'da Zico olmayı koydum, çünkü orada ben kendi kendimi o mertebeye getirdim, ben uğraştım. İlk sırada Brezilya'da spor bakanı olmak var. Çünkü bürokrasi çok fazla, siyaset sporun içine çok girebiliyor. Sadece kendinize bağlı değilsiniz. Antik düşünceleri değiştirdiğime inanıyorum. Fenerbahçe'de teknik direktörü olmak da ayrı zor. İlk yılımda bunu çok yaşadım. 100. yıl sorumluluğunu kaldıramayacak stajyer bir teknik direktör olduğumu söylüyorlardı. Kariyerimin başında olduğumu söyleyenler daha önceki yaptıklarıma bakmayan kişilerdi. 4 yıllık Japonya Milli Takımı geçmişimi görmezden geliyorlardı. Bu takımın Dünya Kupası'na katılmasını sağlamamı görmezden geldiler. Yılmamak gerekiyor, çalışarak çok şey elde edebiliyorsunuz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious