Brezilya'da uyuşturucu çeteleri tam teçhizatlı

Brezilya'da uyuşturucu çeteleri tam teçhizatlı.10258
  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Brezilya'nın Rio de Janeiro kentindeki “favela”larda (gecekondu semtleri) faaliyet gösteren uyuşturucu kaçakçısı çetelerin, güvenlik güçlerinden daha iyi silahlanmış durumda oldukları bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Jornal do Brasil Gazetesi'nin sorularını yanıtlayan askeri polis özel kuvvetler taburundan (Bope) yarbay Pinheiro Neto, suç çeteleriyle mücadele için daha iyi silahlanmaları, ayrıca daha iyi iletişim ve istihbarat ağı kurmaları gerektiğini söyledi.

Neto, bu çetelerin tanksavar, devriye helikopterlerini vuran uçaksavar ve 1500 metre uzaklıktan hedefi vurabilen tüfek gibi silahlara sahip olduklarını kaydetti.

Fluminense Federal Üniversitesi'nden strateji uzmanı Ronalda Leao da, polisin uyuşturucu çeteleriyle mücadele edebilmesi için daha kaliteli silah ve öncelikle eğitime ihtiyacı bulunduğunu bildirdi.

Öte yandan O Globo Gazetesi'nde yer alan bir habere göre, hava taksisi şirketleri çalışanları sendikası üyesi Fernando dos Santos, Rio kenti üzerinde uçmanın çok riskli duruma geldiğini, özellikle uçaksavarlara sahip olduklarını bildikleri suç çetelerinin cirit attığı favelalar üzerinde uçmaktan çekindiklerini dile getirdi.

Gazete, sivil havacılık teşkilatının, son zamanlarda 6 helikoptere mermi isabet ettiğini belirttiklerini yazdı.
Rio'da güvenlik güçlerinin 11 günden bu yana favelalarda düzenlediği operasyonlarda, aralarında polislerin de bulunduğu 14 kişi öldü, 40 kadar kişi de yaralandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious