Brezilyalılar, Cilvegözü'nden girdi

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Lübnan'daki İsrail'in saldırısından kaçan Brezilyalılar'ın Hatay'ın Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçişleri devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gece saatlerinde 136 Brezilyalı daha Cilvegözü Sınır Kapısından otobüslerle sınırı aşarak Türkiye'ye geçiş yaptı.

Brezilya Dışişleri Bakanlığı'ndan görevli Laudmar Aguıar tarafından karşılanan yaşlı genç ve çocuk olmak üzere toplam 136 kişi, 3 otobüsle Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan alınarak Adana'ya götürüldü. Geceyi Adana Seyhan Otel'de geçirmesi beklenen Brezilyalılar'ın gün içerisinde askeri uçaklarla ülkelerine gitmeleri bekleniyor. Özel izinle Adana Havaalanı'ndan kalkacak Brezilya'nın üç askeri uçağının, Lübnan'dan kaçan 136 kişiyi götüreceği bildirildi.

BREZİLYA LÜBNAN'DAN KAÇANLAR İÇİN ADANA'DA KRİZ MASASI OLUŞTURDU

Yaklaşık 91 bin Brizilyalı'nın Lübnan'da yaşadığını söyleyen Brezilya Dışişleri Bakanlığı'ndan görevli Laudmar Aguıar, yaşanan savaştan dolayı iki gündür Adana Seyhan Oteli'nde kriz masası oluşturduklarını belirtti. 3 diplomat ve 4 yardımcıdan oluşan kriz masasından her gün Lübnan'da yaşayan vatandaşlarının durumu ile ilgili çalışma yaptıklarını anlatan Aguıar, yalnızca Lübnan'ın Bekaa Vadisi'nde 90 civarında Brezilyalı'nın bulunduğunu tahmit ettiklerini, bin civarında da Beyrut'ta vatandaşlarının olduğunu aktardı. Bu kadar çok Brezilyalı'nın yaşadığı Lübnan'da savaşın bir an önce bitmesini isteyen Laudmar Aguıar, şu ana kadar 7 Brezilyalı'nın Lübnan'daki savaşta öldüğünü belirtti.

Bu arada 3 özel araç ve 26 kişilik bir aile de Lübnan'daki İsrail saldırılarından kaçarak Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan geçiş yaptı. Kendi imkanları ile İstanbul'a gidecek olan aileler, iki gün sonra oradan da Brezilya'daki akrabalarının yanına gideceklerini belirttiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious