Brezilyalılara bakan sürprizi!

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim, Lübnan'dan kaçan vatandaşlarını Adana'da kaldıkları otelde ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatandaşlarının sevgi gösterileriyle karşılanan ve birlikte fotoğraflar çektiren Bakan Amorim, küçük çocuklarla ve bayanların ilgi odağı oldu. Amorim, Lübnan'da mahsur kalan vatandaşlarının tahliye edilmesinde Türk hükümetinin verdiği yardım ve destek için teşekkür etti.

Türk Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile yaptığı görüşmelerde kendisine (ellerinden gelenin yapılacağı) açıklamasını memnuniyet verici olduğunu kaydeden Bakan Amorim, "Burada zorluk çeken insanların gerekli hizmeti alabilmeleri için Türkiye'nin yardımlarına müteşekkiriz. Verilen yardımlara teşekkür ediyorum. Gelenleri peyder pey Türkiye'den gönderiyoruz. Şu ana kadar 558 vatandaşımız geldi, daha da gelecek. Adana valisini de ziyaret edeceğim, yurtların kullanımı konusunda yardım talep edeceğim. Pazartesi günü gelen olursa bana bin kişilik yerin hazır olduğunu söylediler. Onları da Türkiye üzerinden ülkemize ulaştıracağız." şeklinde konuştu.

Brezilya Dışişleri Bakanı Amorim, Türk hükümetinin Lübnan'da mahzur kalanların geçişinde gösterdiği esnekliğe de teşekkür ettiğini de belirterek, "Bazı vatandaşlarımızdan belgesi eksik olanlar vardı. Onlara gerekli kolaylık sağlandı. Lübnan'da, toplam 70 bin civarında vatandaşımız var ama bunların bir kısmı Türkiye üzerinden bir kısmı da Suriye'ye geçerek ayrılıyor. Gösterilen kolaylıklardan dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Bakan Amorim, İsrail'in yaptıklarını tasvip etmediklerini de vurgulayarak, "İsrail'in aşırı güç kullanmasını onaylamıyoruz. Bugün ortaya çıkan sonuç ortada. Bu sonuçtan dolayı masum insanlar hayatını kaybediyor ve 4'ü BM'den, 8'i Brezilyalı hayatını kaybetti. Roma'da yapılacak Lübnan konferansının olumlu sonuç doğurmasını ümit ediyorum " dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious