Brisa'da üretim durdu eylem bitti

Brisa'da üretim durdu eylem bitti.12566
  • Giriş : 20.12.2008 / 08:19:00

Kocaeli'ndeki Brisa Lastik Fabrikası'nda 1300 işçinin başlattığı işyerini terketmeme eylemi sona ererken, fabrika yönetimi 9 gün üretimi durdurma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli'nin Alikahya beldesinde kurulu Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayii ve Ticaret A.Ş.'de, ekonomik kriz gerekçe gösterilerek işten çıkarmaların başlaması üzerine yaklaşık 1300 işçinin başlattığı ''üretimi durdurup işyerini terketmeme'' eylemi sona erdi. Fabrikada, 7 günü yıllık izin sayılmak üzere 9 gün üretimin durdurulması kararı alındı.

Lastik-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Hasan Hüseyin Çakar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sendikanın genel başkanı Abdullah Karacan ile sendikanın merkez ve şube yöneticileri olarak İstanbul'da Sabancı Center'da işveren temsilcileriyle yaklaşık 2 saat süren toplantıda biraraya geldiklerini belirterek, başka işçi çıkarılmaması şartıyla 17 Aralık Çarşamba günü başlattıkları ''üretimi durdurup işyerini terketmeme'' eylemine son verme kararı alındığını söyledi.

Bugün itibarıyla 64 işçinin iş akitlerinin feshedildiğini öğrendiklerini ifade eden Çakar, toplantıda, akitleri feshedilen işçilerin geri alınması yönünde bir karar çıkmadığını bildirdi.

Çakar, şu bilgileri verdi:

''Biz eylemi iş akitleri feshedilen işçilerin geri alınması için başlattık. Gönül onların yeniden işe alınmasını isterdi ama olmadı. Taleplerimiz o yöndeydi ve çıkarmalar devam ediyordu. İşveren, üretim durduğu için bundan sonraki çıkarmaları da tazminatsız yapacağını tebliğ etmişti. İşveren, fabrikada 9 gün üretimi durdurma kararı aldı. Bu sürenin 7 günü yıllık izinlerden düşülecek, 2 günü ücretli izin olacak. Üretim ise 29 Aralık Pazartesi günü saat 00.00'da tekrar başlayacak. Toplantıda, eylemde geçen sürenin ücretlerinin ödenmesi ve işten çıkarılmalara son verilmesi kararları alındı. En az kayıpla anlaşma sağlandı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*