Britannica, kuponla her eve giren bir ansiklopediydi

Britannica, kuponla her eve giren bir ansiklopediydi.14483
  • Giriş : 19.01.2008 / 14:26:00

Britannica, 2008 baskısında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini Kürdistan diye gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçmiş yıllarda gazetelerin yaptığı promosyonlarla hemen hemen her eve giren "Britannica Ansiklopedisi" 2008 baskısında Güneydoğu'yu Kürdistan'a ait göstererek gerçek yüzünü ortaya koydu. İnternette ingilizce olarak yayınlanan ansiklopedide Diyarbakır, Van, Bitlis sözde Kürdistan toprağı olarak gösteriliyor.

Ayrıca haritada kürt kökenli vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Türkiye'nin İç Anadolu kesimlerinin bir kısmı ve İstanbul'un bir kısmı yine Kürdistan toprağı olarak gösteriliyor.

www.britannica.com adresiyle internet üzerinden yayınlanan baskısında ansiklopedide, Kürdistan'ın 191 bin 660 kilometrekare alan üzerine kurulu olduğu belirtildi.

Britanicca, "Kürdistan'ın en büyük şehirleri Türkiye'de Diyarbakır, Bitlis ve Van, Irak'ta Erbil, Musul, Kerkük ve İran'da Kermanşah, Mahabad ve Sanandaj'dır" ifadeleri kullanılıyor.

Ansiklopedide, Türkiye, Irak, İran ve Suriye'nin dağlık bölgelerinin Kürtler tarafından mesken tutulduğu iddia edildi. Ansiklopedide ayrıca "1920'de imzalanan Sevr Antlaşması'nda bölge Kürtlere bırakılmak istense de bu asla onaylanmadı." gibi bilgilerde göze çarpıyor.

En sık ziyaret edilen arama motoru Google'ın uydu görüntülerini aktardığı programı Google Earth'te de Britannica'nın çirkin ifadeleri yer buldu. Bir Google Earth kullanıcısının Kars ve Muş üzerinde işaretlediği noktalarda Kürdistan'ın Türkiye'de 190 bin, İran'da ise 125 bin kilometrekare alan üzerinde var olduğu da ileri sürülüyor.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious