Britanya lideri ırkçılıkla suçlanıyor

  • Giriş : 13.04.2007 / 00:00:00

Blair'in, Britanya'da artan bıçaklı ve silahlı cinayetler için 'Buna fakirlik değil, tipik siyah kültürü neden oluyor' demesi siyah toplumu kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Britanya Başbakanı Tony Blair, son dönemde artan bıçaklı ve silahlı cinayetleri, 'siyah kültürüne' bağlayarak ırkçı bir çıkış yaptı. Blair, "Londra'daki cinayetlere, fakirlik değil tipik siyah kültürü neden oluyor. Son dönemdeki şiddet olayları, genel suç artışının parçası gibi değil siyah gençlere özgü olarak görülmeli. İnsanlar, siyaseten doğruculuğu bırakmalı ve şiddetin, bunu siyah çocuklar yapmıyormuş gibi davranarak durdurulmayacağını kabul etmeli" ifadelerini kullandı. Bu ırkçı çıkışa büyük tepki gösteren siyah toplum liderleri, Blair'i 'cahillik' ve sorunun çözümü için harcanan çabalara köstek olmakla suçladı.

Hükümetiyle çelişti
Blair'in bu sözleri, geçen cuma 14 yaşındaki Paul Erhanon'un bıçaklanarak öldürülmesi sonrası ocak sonundan beri Londra'da öldürülen 16 yaşından küçük gençlerin sayısının yediye çıkmasının ardından geldi. Britanya lideri bu çıkışıyla, İçişleri Bakanlığı'nın 'adli sistemdeki oransız siyah genç sayısının tipik siyah kültürün değil oransız fakirliklerinin sonucu' olduğu yönündeki geçen ayki raporuyla da çelişti. Blair, şubatta başbakanlıkta düzenlediği zirvede görüştüğü siyah papaz Nims Obunge'nin sözlerinden hareketle bu açıklamaları yaptığını savundu: "Obunge, 'Bunun, siyah toplum içindeki bir kesimin sorunu olduğunu ne zaman söylemeye başlayacağız, siyaseten doğruculuk adına bununla ilgisi yokmuş gibi davranmayı ne zaman bırakacağız? dedi. Ben de silahlı ve bıçaklı saldırıların ardındaki siyah gençlere yoğun siyasi dikkat gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Bıçaklı ve silahlı saldırı yasaları sıkılaştırılmalı ve çete liderleri ortadan kaldırılmalı. Ekonomik eşitsizlik bir etkendir ve mücadele edilmelidir. Ama bunun, sosyal yabancılaşmanının en şiddetli ifadesini üreten neden olduğunu düşünmüyorum."

'Blair sorunu anlamıyor'
Papaz Obunge ise Blair'e yüklenip 'verdiği tavsiyeyi yanlış anlamakla' suçladı. Obunge, "Sanki 'Bu saldırıları siyah toplum yapıyor' demişim gibi bir durum yarattı. Oysa ben siyah toplumun daha çok desteğe ve mali yardıma ihtiyacı olduğunu söylemiştim. Sözlerimi bağlamından çıkardı. Zirveye ondan destek almaya gitmiştik ama siyah çocuklarımıza karşı kullanmak için daha fazla polisi sokaklara yerleştirdi" eleştirisi yaptı. Siyah Polisler Derneği Başkanı Keith Jarrett de, Blair'in sorunun özünü anlamadığını suçlamasında bulundu: "Sosyal mahrumiyetle suç iç içedir ve ikisiyle de mücadele edilmelidir. Başbakan'ın mahrumiyet lafını hiç kullanmaması tuhaf."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious