British Museum hazineleri vermiyor

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahmanov, İngiltere'nin ünlü müzesi British Museum'daki Amu Derya hazinelerinin iadesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

British Museum ise, hazineleri geri vermelerinin ''ihtimal dışı'' olduğunu açıkladı.

Tacik akademisyenlerden hazinenin geri alınması yollarını araştırmalarını isteyen Rahmanov, bu isteğini Tacikistan-Afganistan sınırındaki Amu Derya nehrinin kenarında bulunan Taht-i Sengin kentine yaptığı ziyaret sırasında dile getirdi.

British Museum ise, Amu Derya hazinelerini geri vermelerinin ihtimal dışı olduğunu bildirdi.

British Museum sözcüsü Hannah Boulton, "Bize resmen başvuru yapılmadan konuşamayacak olsam da, mütevelli heyeti ilke olarak iadeye karşıdır" dedi.

Sözcü hazinenin Tacikistan'dan geldiğinin bile belli olmadığını ileri sürerek, "Kimse hazinenin nerede bulunduğunu, kazı yerini bilmiyor" diye konuştu.

British Museum'a göre Taht-i Kuvad yakınlarında bulunan M.Ö. 5'inci ve 4'üncü yüzyıllara ait 170 parçalık hazine, Perslerin Hahameniş İmparatorluğu döneminden günümüze kalan en önemli Pers metal işleri koleksiyonunu oluşturuyor.

Hahameniş İmparatorluğu'nun sınırları Mısır'dan Afganistan'a kadar uzanıyordu.

Altın ve gümüş parçalardan oluşan Amu Derya hazinesi, Hindistan Arkeolojik Araştırma gücünde görevli bir İngiliz tümgeneral, bir koleksiyoncu ve müzenin eski bir küratörü tarafından 19'uncu yüzyılda müzeye miras olarak bırakılmıştı.

Hazinede vazolar, savaş arabası modelleri ve resimleri, pazubentler, mühürler, yüzükler ve sikkeler bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious