Brockmann: G-20 Zirvesi başarısız

Brockmann: G-20 Zirvesi başarısız.16287
  • Giriş : 14.04.2009 / 22:58:00

BM Genel Kurulu'nda 1-3 Haziran tarihlerinde küresel ekonomik krizin tartışılacağı "Mali ve Ekonomik Zirve"nin düzenleneceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BM Genel Kurul Başkanı Miguel D'escoto Brockmann zirveyle ilgili gazetecilere bilgi verdiği toplantıda, Londra'da bu ay başında düzenlenen G-20 zirvesinin başarısız olduğu görüşünü savundu.

Brockmann, Genel Kurul'da temsil edilen 192 ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının BM'deki zirveye katılmasını istediklerini belirterek, "Bu zirve BM Genel Kurul tarihinin en önemli toplantısı olacaktır" şeklinde konuştu.

Dünyanın 1929'daki "Büyük Bunalım"dan sonra en büyük ekonomik krizi yaşadığını belirten Brockmann, krizin "sosyal sorumsuzluk ve bazı ülkelerdeki aşırı hırs" yüzünden ortaya çıktığını, ancak krizin tüm dünyayı ve özellikle de yoksul kesimi etkilediğini belirtti.

Brockmann, dünyada "yeni bir mali, ekonomik ve ticari mimari yapının" ortaya çıkması gerektiğini belirterek, G-20 zirvesinin başarısız olduğunu ve G-20'nin dünyadaki sayılı ülkeyi temsil ettiğini söyledi. Brockmann, Haziran ayının ilk günlerinde Genel Kurulda düzenlenecek zirvenin ise "G-192 zirvesi" olacağını ve dünyadaki tüm ülkeleri kapsayacağını, zirveye tüm ülkelerin davetli olduğunu vurguladı.

Miguel D'escoto Brockmann, "Bu zirve, tek bir toplantıyla kalmayacak, bu zirve toplantısı, bir sürecin başlangıcı olacak" diyerek, Bretton Woods sisteminin değişmesi için sürecin başlayacağını, artık bu sisteme ve kurallarına güvenin kalmadığını söyledi. Brockmann, bir soru üzerine zirvede "Özel Çekme Haklarının-Special Drawing Rights (SDR)"da tartışılacağını söyledi.

Brockmann, G-20 zirvesinde dünya ekonomisine 1.1 trilyon dolarlık kaynak aktarma kararının da yetersiz olduğunu belirtti.

BM Genel Kurul Başkanı Brockmann, ABD'nin BM'deki sözkonusu zirveye hangi düzeyde katılacağı ile ilgili sorular üzerine ise bunun şu an için belli olmadığını ama ABD Başkanı Barack Obama'yı çok beğendiğini ve diyalogdan yana olan Obama'nın politikacılığının ötesinde ruhani lider özellikleri taşıdığına inandığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*