Bronz heykel başı ele geçirildi

  • Giriş : 31.05.2007 / 16:45:00

250 ile 500 dolar arasında değer sahip bronz heykel başı ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul’da yapılan tarihi eser operasyonunda aralarında 250 ile 500 bin dolar arasında fiyat biçilen Roma İmparatoru Septimius Severus’un kesik bronz heykel başının da bulunduğu 17 adet eser ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Beyoğlu’nda uygulama yaparken hareketlerinden şüphelendikleri bir kişiyi takibe aldı. Elinde bir koli bulunan cadde kenarına geçerek beklemeye başladı. Uzun süre şüpheli hareketlerine devam eden kişinin yanına giderek arama yapan polis elindeki kolinin içinde ne olduğunu sordu.
Adnan Ahmad isimli şüphelinin “fıstık var” cevabına rağmen arama yapmak için koliyi açan fıstıkların altına gizlenmiş bir heykel başı ile bazı tarihi eserler buldu.
Bunun üzerine Adnan Ahmad sorgulanmak üzere emniyet müdürlüğüne götürüldü. Arkeoloji uzmanlarınca incelenen objelerin tarihi değerinin yüksek olduğu ve Roma İmparatoru Septimius Severus’un kesik bronz heykel başının değerinin 250 ile 500 bin dolar arasında olduğu belirlendi.
Emniyete götürülerek sorguya alınan ve ifadesinde tarihi eser kaçakçılığı yaptığını itiraf eden Adnan Ahmad “Benim işim bu. Ben buradan toplar dışarıya satarım” dedi. Polisin yaptığı araştırmada, 18 asırlık bir tarihi değere sahip olan heykel başının bir kiliseden çalındığı Irak üzerinden yurda kaçak olarak sokulduğu ve tekrar kaçak yollarla yurt dışına çıkarılmaya çalışıldığını belirlediği öğrenildi.
Emniyet müdürlüğündeki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen Adnan Ahmad çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı bildirildi.

Bünyamin Demirkan

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious