Brüksel,hürriyetler ve Kıbrıs'ta ısrarlı

  • Giriş : 09.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği, Türkiye'nin müzakere sürecinin geleceğine ilişkin kritik İlerleme Raporu ve Strateji Belgesi'ni dün yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Özellikle ifade hürriyeti ve Kıbrıs konularının altını çizen AB Komisyonu, Türkiye muhalifi komiserlerin ısrarlarına rağmen bu aşamada Kıbrıs konusunda herhangi bir tavsiyede bulunmadı. Dönem Başkanı Finlandiya'nın Kıbrıs Planı'nı desteklemek için tavsiyeyi yaklaşık bir ay erteleyen Komisyon, hem Fin Planı'nın hem de 14-15 Aralık zirvesinin önemini Türkiye açısından artırmış oldu. Komisyon, yoğun eleştirilere sebep olan "massetme" kapasitesini de "uyum kapasitesine" çevirerek, bundan sonraki genişleme dalgalarının stratejisini de belirlemiş oldu. Genişleme Komiseri Olli Rehn, 6 ülkenin ilerleme raporlarının kamuoyuna açıklanmasının ardından yaptığı basın toplantısında ısrarlı sorulara rağmen Türkiye'nin Ek Protokol'ü uygulamaması durumunda müzakerelerin askıya alınıp alınmayacağı sorularına cevap vermedi. Rehn, hem Komisyon'un hem de AB'nin Fin Planı'na güçlü destek verdiğini ve planın akıbetini görmek istediklerini kaydetti. Rapor, Türkiye'nin Kopenhag Kriterleri'ni "yeter" derecede yerine getirdiğini tespit ettikten sonra reform hızının yavaşladığını belirtiyor. Rapor ayrıca gayrimüslim cemaatler, kadın ve sendikal haklarının sağlanması ile asker-sivil ilişkilerinin AB standartlarına getirilmesini istiyor.

İlerleme raporunun açıklanmasının ardından yaptığı basın toplantısında Türkiye'ye ilişkin çok sayıda soruya muhatap olan Rehn, Ankara'nın ek protokolü uygulamaması durumunda müzakerelerin askıya alınıp alınmayacağı sorularına net cevaplar vermedi. "Türkiye'ye ek protokol konusunda ültimatom mu veriyorsunuz?" sorusuna Olli Rehn, Fin Planı'na şans tanımak istediklerini ve şu an herhangi bir tavsiyede bulunmanın akıllıca olmayacağına hükmettiklerini açıklarken, "züccaciye dükkanına girmiş bir fil gibi hasar vermemek gerektiğini" söyledi.

Rehn, imtiyazlı ortaklık isteyen Alman, Fransız ve Avusturyalı siyasetçileri isim vermeden eleştirirken, "Fasit daire üreten bu tür söylemler yerine Türkiye'yi daha da Avrupalı bir ülke haline getirecek faziletli bir daire üretmeye çalışmalıyız." dedi. Rehn, 301. madde ile ilgili sorulara cevap verirken de isim vermeden Kemal Kerinçsiz'i itham etti. Başbakan Erdoğan'ın bu çerçevede sivil toplumla yaptığı toplantıyı da memnuniyetle karşıladıklarını belirten Olli Rehn, 301'in Avrupa'dan önce Türk insanı için tadil edilmesi gerektiğini söyledi. Rehn, Erdoğan'ın Ankara Kriterleri sözünü hatırlarak, "301'in tadili Kopenhag Kriterleri'nden ziyade bir Ankara Kriteri meselesidir." dedi. Rehn, bazılarının Türkiye konusunda oldukça yumuşak bulduğu basın toplantısında Ankara'nın reform sürecinde geri adım attığını düşünmenin yanlış olacağını, reform sürecinin devam ettiğini; ancak reform hızının düştüğünü söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious