Brüksel'de Rumlara harita şoku

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

AB'nin "Başkenti" Brüksel'de yayımlanan "Tribune de Bruxelles" gazetesi, okuyucularına Kıbrıs'ı iki parçalı ve KKTC'yi de Türkiye'yle aynı renkle gösteren bir harita verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin bugüne değin yaşadığı harita krizlerinden farklı olan ve bu kez "lehte" yaşanan "kriz", haritada "Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya" ibaresi yerine Türk tezlerine yakın olarak sadece "Makedonya" denilince büyüdü.

La Tribune de Bruxelles'de yayımlanan AK İletişim Genel Müdürlüğü kaynaklı harita, bugüne kadar hep Türkiye aleyhine yaşanan "harita krizleri"nden farklı bir tartışma yarattı.

FOTOĞRAFLI

AB'nin "Başkenti" Brüksel'de yayımlanan, La Tribune de Bruxelles gazetesinin verdiği ekte yer alan haritada Kıbrıs'ın ikiye bölünmüş olarak çizilmesi ve kuzeyinin "Türkiye'yle aynı renkte" gösterilmesi Avrupa Parlamentosu'nda tepkilere neden oldu.

Bugüne dek Türkiye aleyhine sonuçlar doğuran "yanlış" harita çizimlerinden sonra, bu kez Türkiye'nin çıkarlarına uygun bir harita üzerine tartışma yaşandı. Belçika gazetesi La Tribune de Bruxelles, geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir ekte, Bulgaristan ve Romanya'nın AB'ye katılımını kutlarken okuyucularına dev boyutta yeni AB haritası verdi. Burada diğer AB ülkelerinin yanısıra aday ülkeler Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya hakkında temel veriler ve bayraklar gibi bilgiler yer aldı. Haritanın kaynağının "Kaynak: Avrupa Komisyonu, İletişim Genel Müdürlüğü" şeklinde verilmesi ise Avrupa Parlamentosu'nda krize yol açtı.

Haritada, Annan Planı Referandumu'nda AB ve uluslar arası kamuoyunun beklentisine uygun şekilde oy kullanan toplumun yaşadığı KKTC, Türkiye ile aynı renkte gösterildi ancak adı yer almadı. AB yönetim çevrelerinde birçok üst düzey politikacı, AB referandumundan sonra KKTC'ye sempatiyle bakmaya başlarken AB de KKTC'ye başta mali olmak üzere yeni olanaklar sağlama arayışına girmişti.

Haritada, AB hukukunda "Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya" olarak geçen ülkenin de Türkiye'nin tezlerine uygun olarak "Makedonya" biçiminde yer alması tepkileri artırdı.

YUNAN PARLAMENTER ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Yunanistanlı parlamenter Georgios Karatzaferis harita hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Belçika gazetesi Tribune de Bruxelles yayımladığı bir ekte Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya'nın yanlış ve provokatif adı 'Makedonya' biçiminde göründüğü bir harita yayımlamıştır. Haritada Kıbrıs da özgür ve Türk işgali bölümleri arasında bölünmüş olarak gösterilmiştir. Bu bölge Türkiye'yle aynı renkte gösterilmiştir. Haritanın yanında referans, 'Kaynak: Avrupa Komisyonu, İletişim Genel Müdürlüğü' olarak verilmiştir. Komisyon tarafından dağıtılan böyle provokatif ve büyük hatalar içeren bir haritanın bilgi kaynağı olarak kullanılması mümkün değildir?"

Karatzaferis, konunun incelenmesi çağrısında da bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious