Brüksel'deki Çiçek'ten Belçika'ya terör sitemi

Brüksel'deki Çiçek'ten Belçika'ya terör sitemi.7907
  • Giriş : 19.02.2008 / 11:56:00

Çiçek, terör örgütlerinin AB ülkelerinde elini kolunu sallayarak dolaşmasının doğru olmadığını belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Cemil Çiçek, terör örgütlerinin AB ülkelerinde elini kolunu sallayarak dolaşmasının doğru olmadığını belirterek, ''Bunu anlayışla karşılamak mümkün değil'' dedi.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Bakan Çiçek, terörle mücadele konusunda göstermelik teşhisler yerine netice görmek istediklerini dile getirdi.

Çiçek, "Terör konusu bütün dünya için önemli bir tehdit olarak gözükmektedir. Buna karşı da uluslararası işbirliğine ihtiyaç var. Türkiye terörün her türlüsünü yaşamış, acılarını çekmiş bir ülke olarak maalesef bu konuyu dünyaya anlatmakta zamanında muvaffak olamadı" diye konuştu.

11 Eylül'den sonra dünyanın bu gerçeği biraz daha çirkin yüzüyle görmeye başladığını belirten Çiçek, "Hiçbir ülkenin teröre karşı özel bir imtiyazı ve bağışıklığı yoktur. Kim bu yalanları beslerse bir gün gelir onları da ısırır, herkesin bu aymazlıktan vazgeçmesi ve samimi bir işbirliği içerisine girmesi gerekmektedir" dedi.

Çiçek, terör örgütü DHKP-C'nin Belçika'daki varlığı ve faaliyetleriyle ilgili, "DHKP-C de var, PKK da var. Maalesef bu iki örgüt, Belçika da dahil olmak üzere AB üyesi ülkelerde terör örgütü listesinde olmasına rağmen bu konuda olumlu adımlar atılamamıştır. Sebebi ne olursa olsun bunu anlayışla karşılamak mümkün değildir. Kimse yargı bağımsızlığının arkasına saklanmasın" ifadesini kullandı.

"Bunları terör örgütü olarak kabul etmenin ötesinde, yapacakları önemli işleri olduğu kanaatini taşıyorum" diyen Çiçek, "Çünkü bu örgütlerin bir kısım yöneticileri, teşkilatları, idare merkezleri buralarda. En önemli para kaynakları buralarda. Avrupa'yı da tehdit eden uyuşturucu ve insan kaçakçılığının arkasında bu örgütler var. Korkarım ki gerekli adımları atmazlarsa bu sıkıntılar yarın gelip kendilerini de kuşatacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious