Brüksel'e girişler paralı mı oluyor?

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Belçika medyasına yansıyan haberlere göre başkent Brüksel'e girişlerde araçlardan 'giriş vergisi' alınması çalışmaları yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şehir girişlerine gişe düşüncesine Brüksel Hükümeti Ulaştırma Bakanı Pascal Smet tarafından yalanlama geldi.

Smet yaptığı yazılı açıklamada başkente giriş yollarında oluşturulması düşünülen gişelere karşı olduğunu ve medyaya yansıyan haberlerin doğruyu yansıtmadığını savundu. Bununla birlikte Smet, başkentin etrafındaki çevre yollarındaki trafiği güncelleme çalışması yapıldığını ve gişe yerleştirme yönünde bir araştırmanın varlığını kabul ederek, "Teorik olarak yapılan araştırmaların pratik hayata illa ki geçirileceği şartı bulunmuyor." şeklinde konuştu.

Fransızca yayımlanan gazetelerden Le Soir'in haberine göre, Brüksel Hükümeti başkente giriş yollarında gişeler oluşturarak Londra örneğinde olduğu gibi kente giriş yapan her araçtan belli miktarda 'giriş vergisi' olmaya hazırlanıyor. Haberde hatta girişlerde alınması düşünülen farklı para miktarları dahi zikrediliyor. Buna göre, Brüksel'i çevre illere bağlayan kırk bağlantı yolunda kurulacak gişelerden bir habere göre hafta içi trafiğin en yoğun olduğu saatlerde her araçtan 3 Euro alınması planlanırken, bir diğer habere göre ise kente giriş çıkış yapan her araçtan trafiğin yoğun olmadığı saatlerde 0,50 Euro ve yoğun olduğu saatlerde 1,20 Euro alınması düşünülüyor. Bir milyon nüfusa sahip Brüksel'de yaşayanların bu ücretlendirmeden muaf tutulacağı duyurulurken, her gün başkente gelen çalışmak için gelen yaklaşık yarım milyon insandan başkente girişlerde 'giriş vergisi' alınması düşünüldüğü ifade edildi.

Brüksel Hükümeti Ulaştırma Bakanı medyaya yansıyan haberlere şiddetle karşı çıktığını ifade ederken, Brüksel Hükümeti Başbakanı Charles Picque de hükümet olarak hiç bir zaman kent girişlerinde gişe oluşturma gibi bir gündem maddelerinin olmadığını savundu. Brüksel Başbakanı kendisinin katiyetle bu yönde bir araştırmanın başlatılması talimatını vermediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Brüksel Hükümeti Çevre Bakanı Evelyne Huytebroeck, şehir girişlerinde gişe uygulamasının yakın zamanda gerçekleştirilebilecek bir proje olmamasına rağmen, ciddiyetle bu konunun üzerinde durulması gerektiğini belirtti. Brüksel Çevre Bakanına göre her üç bölge hükümetin birlikte çalışması ile başkentin trafik sorunu ve beraberinde getirdiği çevre kirliliği sorunlarının çözümüne katkı sağlayacağını düşündüğü bu projenin destekçisi gibi görünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious