Bryza: Siyasi partinin kapatılması talihsizlik

Bryza: Siyasi partinin kapatılması talihsizlik.28607
  • Giriş : 25.06.2008 / 09:35:00

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Matt Bryza, AK Parti hakkındaki kapatma davasını kastederek, ''Türkiye'deki siyasi tartışmanın bir partinin yasaklanmasıyla sonuçlanmasının talihsizlik olacağını'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bryza, ABD'nin, ''ültimatom göndermesinin veya tehditte bulunmasının uygun olmadığını da'' dile getirdi.

Düşünce kuruluşu Washington Enstitüsü'nun yıllık ''Turgut Özal konuşmasını'' yapan Bryza'ya, AK Parti hakkında Anayasa Mahkemesi'nce kapatma kararının verilmesi durumunda bunun Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl etkileyebileceği soruldu.

Bryza, ''Siyasi tartışmanın bir partinin yasaklanmasıyla çözümlenmesi, muhtemelen oldukça talihsiz olur. Tabii ki bu, AB'nin standardına da uygun değil. Türkiye, şimdi AB'nin içinde değil, ancak AB'ye girebilir. Türkiye'nin demokratik sistemi, anayasal düzeni, evrimden geçiyor, Türkiye, AB yoluna devam edecekse de evrimden geçmeli'' yanıtını verdi.

Matt Bryza, ardından, ''Bunu çözümlemek Türkiye'nin işi. ABD'nin ültimatom vermesi veya tehditte bulunması uygun değil'' ifadesini kullandı. Başkan George W. Bush'un, ikinci görev dönemine başlarken yaptığı konuşmada demokrasilerin, ülkelerin kültürel ve tarihi koşullarına göre farklılıklar gösterebildiğini anlattığına işaret eden Bryza, ''Türkiye'de, bizim kendi demokrasimizi yapılandırdığımız biçime uymayan şeyler olabilir, ancak sonunda Türk demokratik sisteminin, bunu çözümleyecek kadar güçlü olduğuna gerçekten güveniyoruz'' dedi.

AK Parti'nin kapatılması durumunda AB'nin Türkiye ile üyelik müzakerelerini askıya alabileceğinin dile getirildiğinin hatırlatılması üzerine Bryza, ''Bu senaryo gerçekleşirse, bizim ulusal çıkarlarımıza zarar verir'' diyerek, kendilerinin, Türkiye'deki siyasi ve ekonomik reform çabalarını sürekli desteklediğini anlattı. Bryza, ''AB'ye girişin ufukta olmaması durumunda Türk liderleri için gerekli reform kararlarını vermenin çok daha zorlaşabileceğine inanıyoruz'' diye konuştu.

Bryza, konuşmasının yazılı bölümünde de, ''Bazı siyasi liderler, Mustafa Kemal Atatürk'ün vizyonunun, yeni bir döneme uyarlanmasını savunuyor. Onlara karşı çıkanlar ise, bu çabaların, Kemalizm'e ve laiklik, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne ilişkin anayasal ilkelere zarar verdiği görüşünü taşıyor. AK Parti hakkındaki kapatma davası da, bu tartışmanın ortaya çıktığı konu'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious