BTC boru hattı köylüyü de kalkındırıyor

BTC boru hattı köylüyü de kalkındırıyor.21998
  • Giriş : 02.04.2008 / 10:39:00

BTC'nin ülke ekonomisine sağladığı katkının yanı sıra boru hattının geçtiği köylerde de çevresel ve toplumsal yatırımlarını sürdürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hazar petrollerini Türkiye üzerinden dünya pazarlarına taşıyan ve ''yüzyılın projesi'' olarak hayata geçirilen Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı, ülke ekonomisine sağladığı katkının yanı sıra boru hattının geçtiği köylerde de çevresel ve toplumsal yatırımlarını sürdürüyor.

BTC Bölgesel Kalkınma Girişimi Koordinatörü Şükran Çağlayan, yaptığı açıklamada, BTC'nin inşaat dönemi boyunca topluma ve çevreye yönelik gösterdiği duyarlılık ve sorumluluğun, boru hattının faaliyete geçtikten sonra da artarak sürdüğünü söyledi.

Toplumsal Yatırım Programının (TYP), BTC boru hattı güzergahında yerleşik köyler için ''sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak'' amacıyla geliştirildiğini anlatan Çağlayan, ''Ardahan'dan Adana'ya kadar uzanan boru hattı boyunca, 330 köyde, temel geçim kaynaklarının geliştirilmesi ve yeni kaynaklar yaratılmasına yönelik faaliyetler kapsamında 300 binin üzerinde köylüye eğitim verdik'' dedi.

TYP'nin söz konusu köylerde 82 kooperatif, dernek gibi oluşumların kurulmasına katkı sağladığını ifade eden Çağlayan, şöyle konuştu:

''TYP, inşaat döneminde geliştirdiği okul, köy odası, sağlık evi, içme suyu gibi 353 adet hızlı etki projesini tamamladı. BTC hattının işletmeye açılmasının ardından ise inşaat döneminde elde edilen deneyimlerle yeni bir strateji geliştirildi. İşletme dönemi, yaygın faaliyetlerden çok, gelir getirici faaliyetlere odaklandığımız bir dönem. Bu kapsamda 791 köylüye arıcılık eğitimi ile 2 bin 633 arı kovanı temin edildi. 300 binin üzerinde hayvana bakım yapılırken, 4 bin 511 haneye 800 tonun üzerinde kaliteli ürün tohumları dağıtıldı. 2003-2007 dönemleri arasında yaratılan eş fonlar ve üçüncü taraf katkıları ile 15 milyon dolarlık kaynak sağlandı. Toplam BTC yatırımı ise 16,1 milyon dolar.''

Projeler kapsamında 885 köyde örnek bahçeler oluşturulduğunu da belirten Çağlayan, 160 çiftçinin ise organik tarıma yöneldiğini kaydetti.

Çağlayan, çeşitli fonlara başvurularak onaylanan proje sayısının ise 31 olduğunu bildirdi.

-ÇEVREYE DE KATKI-

Mevcut projelerin yanı sıra yeni projeler de geliştirildiğini ifade eden Çağlayan, Çevresel Yatırım Programı (ÇYP) kapsamında ise boru hattı boyunca biyolojik çeşitliliğin korunup geliştirildiğini söyledi.

Çağlayan, ODTÜ, TEMA, Doğa Derneği, Kuş Araştırmaları Derneği, Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi kuruluşlarla deniz kaplumbağaları, Akdeniz Foku, Dağ Horozu gibi proje konularında çalışmalar yapıldığını belirtirken, ÇYP toplam bütçesinin ise 4 milyon dolar civarında olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious