BTC için geri sayım

  • Giriş : 12.07.2006 / 00:00:00

Yüzyılın projesi olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı’nın resmi açılışına saatler kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Perşembe sabahı Adana’ya gelecek liderler ve üst düzey konukların Ceyhan’a gideceği yol güzergahı boru hattını sembolize eden boru tabelalarla donatıldı. Adana Şakirpaşa Havaalanı ile İncirlik Üssü’ne gelecek konukların Adana-Ceyhan Otoyolu’na çıkacağı güzergahta kavşaklara petrol hattına döşenenen borulardan yapılmış yön tabelası yerleştirildi.

BTC şirketi tarafından yerleştirildiği öğrenilen boru tabelalar daha kolay bir şekilde ana yol güzergahına ulaşılmasını sağlayacak. Gece konulduğu öğrenilen boruları gören vatandaşlar ise şaşkınlıklarını gizleyemedi. Seyyar satıcı Ahmet Özcan, akşam eve giderken görmediği boru tabelayı sabah görünce şaşırdığını ve ne olduğuna bir anlam veremediğini söyledi. Özcan, "Sonra boruların üstüne gelip yön gösteren kağıt yapıştırıldı. Herhalde tören yapılacakmış" dedi.

Tören günü ulaşıma kapatılacak olan Adana-Ceyhan Otoyolu da renga renk süslendi. Yol boyunca direklere Türk bayrağının yanı sıra Gürcistan ve Azerbaycan bayrakları asıldı. Liderlerin yol kenarında kirlilik oluşturan tabela ve afişleri görmemesine yönelik de çalışma yapıldı. Kent içinde cadde ve bulvarlardaki tabelaları bir yıldır söken büyükşehir belediyesi zabıta ekipleri iki gündür İncirlik yolu üzerindeki tabelaları söküyor. Yol boyunda yer alan işyeri önlerinde ve tarlalarda yer alan reklam tabelalarını tek tek temizleyen ekiplerin amiri Atilla Çokuk, "Belediyemizin tabela kirliliğine yönelik çalışması vardı. Ancak liderlerin geçeceği güzergahtaki afiş ve tabelaları da birkaç gündür temizliyoruz. Liderler görsel kirliliği görmeyecek. Ayrıca işyeri sahiplerinden 13 Temmuz’da her tarafı Türk bayrakları ile donatmalarını istedik" diye konuştu.

Liderlerin yol güzergahında alınan önlemler arasında belirli aralıklarla itfaiye aracı bulundurulması da yer alıyor. Bu araçlar olası yangın ve yol kenarındaki anız yakmalarına müdahale edecek. Sağlık Müdürlüğü de her liderin aracına eşlik etmesi için birer ambulans görevlendiriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious