BTC'de petrol akışına su engeli

BTC'de petrol akışına su engeli.12389
  • Giriş : 21.03.2008 / 14:22:00

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı'ndaki petrol akışı, Erzurum'daki pompa istasyonunu su basması üzerine geçici süreyle durduruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre, kar sularının erimesi üzerine Erzurum'un Pasinler ilçesindeki pompa istasyonunu iki gün önce su bastı.

İstasyonun su ile dolması üzerine PT2 pompa istasyonunun faaliyetleri durduruldu. Söz konusu istasyonun durdurulmasıyla birlikte BTC'de ham petrol akışı da geçici süre ile durdu.

Yaşanan durumun bir sıkıntı yaratmadığını dile getiren yetkililer, ''Bakü'deki tanklarda yeterli stok var. Ayrıca Ceyhan'da gemilere planlanan şekilde petrol yüklenmeye devam ediliyor'' dedi.

İstasyonda yapılan çalışmaların ardından suların tahliye edilmeye başlandığını kaydeden yetkililer, şunları söyledi:

''İki gün önce su ile dolan istasyondaki mevcut suyu tahliye ediyoruz. Kabloların hepsini kontrol ediyoruz. Yapılan kontrollerin ardından pompa istasyonunun öğleden sonra yeniden çalıştırılmasını planlanıyoruz.''

-BTC HATTI-

1076 kilometresi Türkiye'de olmak üzere, toplam 1776 kilometre uzunluğundaki BTC'nin, günlük bir milyon varil ve yılda 50 milyon ton petrolü dünya pazarlarına ulaştırma kapasitesi bulunuyor.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili'nin katılımıyla hattın resmi açılışı 13 Temmuz 2006'da yapılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious