BTC'de sorun yok

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

BTC Ham Petrol Boru Hattı'nın, Haydar Aliyev Deniz Terminali'nden bugüne kadar 11 milyon varil ham petrolün gönderildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BOTAŞ BTC Proje Direktör Yardımcısı Gökmen Çöloğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, BTC'de çalışmaların sorunsuz bir şekilde sürdüğünü söyledi.
Terminale bugüne kadar ham petrol almak için 14 gemi geldiğini belirten Çöloğlu, “İskeleye yanaşan 14 gemiyle dünya pazarlarına yaklaşık 11 milyon varil ham petrol gönderdik” dedi. Çöloğlu, boru hattı güzergahının olası hırsızlık olaylarına karşı ciddi şekilde takip edildiğini, bugüne kadar ki hırsızlık girişimlerinin de başarısızlıkla sonuçlandığını kaydetti.

CEYHANLININ BEKLENTİSİ

Ceyhan Ticaret Odası Başkanı Ali Duru ise BTC'nin kent ekonomisine şuana kadar herhangi bir getirisinin olmadığını söyledi. Ham petrolü almak üzere Haydar Aliyev Deniz Terminali'ne gelen gemilerin personelinin kente gelmesi yönünde çalışmalar yapılmasını isteyen Duru, esnafın en büyük beklentisinin bu olduğunu bildirdi. Duru, “Esnafımız, bu yönde düzenleme yapılmasını dört gözle bekliyor. Gemi personeline bu imkan sağlanırsa kentimiz her türlü ihtiyaca cevap verebilir” dedi. Ceyhanlının ayrıca Yumurtalık Serbest Bölgesi'ndeki tersanenin de yapımını sabırsızlıkla beklediğini anlatan Duru, tersanenin istihdam sorununu gidereceğini umduklarını kaydetti.

BTC HATTI

BTC Ham Petrol Boru Hattı Projesi ile Azerbaycan'da üretilen ham petrolün boru hattı ile Gürcistan üzerinden Ceyhan'daki deniz terminaline, buradan da tankerlerle dünya pazarlarına ulaştırılıyor.
1070 kilometresi Türkiye'de olmak üzere toplam 1770 kilometre uzunluğundaki BTC'nin, günlük bir milyon varil ve yılda 50 milyon tonluk petrolü dünya pazarlarına ulaştırma kapasitesi bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious