BTC’nin muhteşem finali

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Türkiye büyüyor! Türkiye gelişiyor! Haber Aktüel BTC için Ceyhan’dan canlı yayında!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

7. HABER

Aliyev: BTC ile 3 ülkenin önemi daha da artacak

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Azeri petrolünün dünya pazarına açan Bakü - Tiflis - Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı ve Haydar Aliyev Deniz Terminali’nin açılışının tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın çok riskli bir ülke olarak tanıtıldığına atıfta bulunan Aliyev, bugün Azeri petrolünün Ceyhan’dan dünya pazarına ulaşmasının önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: "BTC ile 3 ülkenin önemi daha da artacak. Bölgenin önemi daha farklı formalarla olacak. Bizim müttefikliğimiz bölgeye barış ve refahı getirecektir. Proje bölgeye istikrar getirecektir. 3 ülke arasındaki ilişkiler halklarımız arasındaki dostluğu ve kardeşliği de geliştireceğine inanıyoruz. Türkiye ve Gürcistan arasındaki ilişkilerimiz kardeşlik seviyesindedir." dedi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili de, törende yaptığı konuşmada, bu prjenin öneminin kendisinde önce konuşma yapanların anlattığını belirterek uluslararası anlamda çok büyük bir gelişme olarak değerlendirdi. BTC ile birlikte karşılıklı problemleri çözmek adına birliktelik oluşacağını vurgulayan Saakaşvili, şöyle konuştu: "Türkiye ile birlikte 3 ülke arasındaki çok büyük bir ortaklık oluşturduk. Bu proje ile üç ülke arasında çok farklı bir diyalog oluşacak. Dostluğun, kardeşliğin yaşandığı bir ortamdan bahsediyoruz şu an. Ülkemizde bu boru hattının yaşamsal bir öneme sahip olduğunu söylemek istiyorum. Gelişim refah ve bizler için önemli çevresel ve sosyal anlamda sinerji bir gelişme olarak değerlendiriyoruz. Ülkemizden geçen bu hatla birlikte önemli yatırımlar olacaktır. Bu yatırımlar çerçevesinde önemli yolsuzlukların önüne geçecek ve yatırımlar hızlanacağını ümit ediyorum. Bu BTC sayesinde petrol tedarik için büyük hat oluşturulmuştur."

Sovyetler Birliği döneminde iki ülke arasındaki ilişkilere atıfta da bulunan Saakaşvili, sözlerini şöyle sürdürdü: "Eskiden çok farklı düşünceler vardı. Bize Türkiye ve Azerbaycan hakkında farklı ideolojiler dikte ediliyordu. Bu Sovyetler zamanında oldu. Ama şimdi Türkiye bizim için büyük bir dostumuz oldu. En büyük ekonomik dostumuz oldu. Erdoğan’ın ziyaretiyle çok önemli anlaşmalar imzalandı. Vatandaşlarımızın daha kolay ziyareti için gelişmeler yaşandı. iki kardeş ülkeden bahsediyoruz artık. Türkiye bizim en iyi dostumuzdur. Yeni bir havalimanı inşaatı Türkler tarafından gerçekleştirilmektedir. Deneyimlerimizi Türk iş adamlarımızla paylaşmaktayız. Bu petrol boru hattıyla veya tekstil alanında olsun şirketlerle olan çalışmalarımız başlamış durumda. Gürcistan iş çevresi açısından önemli bir avantaj olarak görüyoruz. Bunun faydasını görmekteyiz. Başbakan Erdoğan’ın ziyareti önemli gelişmelere vesile oldu. Türk iş adamları Gürcistan’da önemli yatırımlar yapıyor. Bu işbirliğinden dolayı bölgede rahatsız olanlar var. BTC’yi, tren yolu projelerini önemli gelişmeler olarak görüyoruz."

________________________________

6. HABER

Başbakan Erdoğan: "BTC bölgenin ekonomik ve sosyal gelişmesine katkıda bulunacak"

"Yüzyılın projesi" olarak tanımlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı’nın Ceyhan’daki Haydar Aliyev Deniz Terminali bugün düzenlenen törenle hizmete açıldı. BTC’nin açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BTC’nin 21. yüzyılın İpek Yolu olarak bilinen bu projenin bölgenin hem istikrarı ve hem de sosyal kalkınması bakımından son derece hayati olduğunu söyledi.

Günümüzde enerji güvenliği sağlanmadan refahın ve sosyal kalkınmanın gerçekleşemeyeceğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, 2030 yılına kadar enerjiye olan ihtiyacın daha da artmasının beklendiğini, bu durumun gözönünde bulundurulduğu zaman BTC’nin bölgesel ve küresel değerinin daha iyi anlaşılacağını ifade etti.

"PROJE, BOĞAZDAN TANKER GEÇİŞLERİNİ AZALTACAK"

BTC boru hattının bu enerji açığını gidermede yıllık 50 milyon ton kapasiteyle ciddi katkıda bulunacağının altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti: "Proje ayrıca Türk boğazlarındaki seyri seferi bakımında önem arzetmektedir. Boru hattı petrol tankerlerinin boğazlardan geçişlerini hafifletecektir. Türkiye bakımından enerji kaynaklarını üretici ülkeler ve tüketici ülkeler açısından güvenlik koridoru oluşturacaktır. BTC bizi bu hedefe ulaştıracak en önemli projedir. 4 Haziran günü ilk petrolü tankere yüklediğimiz zaman bu daha da anlaşılmıştır. BTC hattıyla Kazak petrolünün de Akdeniz’e ulaştırılmasıyla bağlarımızı güçlendirecek. 2030 AB doğalgaz tüketiminin artması bekleniyor. Bu ihtiyacının bir kısmı bölgedeki kaynaklardan sağlanması bekleniyor.

AB kaynak çeşitleri Türkiye’yi önemli kaynak haline getirmiştir. Bu nedenle dost ve komşu ülkelerle geliştirdiğimiz doğu ve batı dostluğumuz, koridorun ikinci ayağını oluşturan BTC’nin 2006 sonunda hayata geçirilmesi Şahdeniz doğalgazının hayata geçirilmesi önem arzetmektedir. Bu durum Kazakistan’ın, Türkmenistan zengin doğalgaz rezervlerini ön plana çıkarmıştır. Batı pazarlarına ulaştıracak proje olmada rolü geliştirecektir."

"IRAK DOĞALGAZINI DA CEYHAN’A ULAŞTIRILMASINI HEDEFLİYORUZ"

Irak’ın doğalgaz rezervlerinin değerlendirilmesine de konuşmasında değinen Başbakan Erdoğan, bu kapsamda Irak doğalgazının önümüzdeki yıllarda Kerkük yolundan Ceyhan’a ulaştırılmasını hedeflediklerini aktardı. Bölge doğalgazının Avrupanın da ötesinde Amerikanın doğu hattına ulaştırmayı planladıklarını belirten Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Türkiye - Yunanistan doğalgaz boru hattının çalışmaları sürmektedir. Türkiye doğalgaz tedarikinde AB içinde 4. arter olarak gösterilmektedir. Doğu ile batı arasındaki ulaşım ağını kesintisiz hale getirecek Bakü-Tiflis yolunu burada bir kez daha belirtmek istiyorum. Halklarımızın hayat kalitesini yükselten bir proje değil şehrimizi insanlarımızı ısıtacak bir projeden ziyade boru hatlarınının taşıdığı çok önemli bir mesaj daha var. Yaptığımız çok taraflı işbirliği, bu mesajı deşifre etmeye gerek duymadan belirtilmeye açıktır. Devletler arasındaki güçlü bir dostluk koridoru için de önemli bir adımdır. BTC aynı zamanda Kafkasya’da bir işbirliği olanağı sağlayacaktır. 2010 yıllarında Karadeniz’e ulaşabilecek Rus - Kazak petrolü Akdeniz pazarından tüketiciye ulaşacaktır. Kuzey Hazar bölgesi ve Rusya’da faaliyet gösteren petrol şirketlerinin bulunması bizi memnun ediyor. Hükümet olarak projenin hayata geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapılacaktır. Petrol rafinerisi petrol kimya tesisleriyle donatmak istiyoruz. Bir gerçeği daha vurgulamak istiyorum enerji tüketimimizin 20 yılda yüzde 60 artması bekleniyor. Bunun için yüksek ölçekte aktarım bekleniyor. Girişimcilere en cazip yatırımları sunmanın gayreti içerisindeyiz."

"NÜKLEER ENERJİ GÜNDEMİMİZDE"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, petrol ve doğalgaz enerjilerinin yanısıra nükleer enerjinin de gündeminde olduğunu vurguladı. Nükleer enerjinin AB katılım süreci içerisinde önemli katkılar sağlayacağını belirten Erdoğan, bunun daha şeffaf hale getirmek için küresel yatırımcılar için kolay hale getireleceğini ifade etti. Cazip hale getirilen enerji piyasasına gerekli

küresel enerji açısından arz nedeniyle üstlendikleri önemli rolün bilincinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle bitirdi:

"Enerji kaynaklarının birer işbirliği unsuru olarak önem veriyoruz. Bölgede gerekse dünyada barış, istikrar ve refaha katkıda bulanacak BTC’nin örnek projeler olacağına inanıyoruz. Şehirlerimiz kadar halklarımızı birbirine bağlayacağına, kapllerimizdeki dostluk bağlarının gelişeceğine inanıyoruz. Enerjide uluslarası diyalog ve işbirliğine önem veriyoruz. Bu vesileyle BTC’nin Azerbaycan, Gürcistan, Türkiye, Kazakistan ve katılımcı ülkelere hayırlı olmasını diliyorum."
________________________________

5. HABER

ERDOĞAN: "TÜRKİYE ENERJİ KORİDORU"

Türk, Azeri ve Gürcü liderler bir arada Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’ndan Ceyhan’a petrolün ulaşması nedeniyle, hattın son durağı Ceyhan’daki açılış töreni yapılıyor.

Tören Gürcü ve Azeri milli marşlarının ardından İstiklal marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra BTC projesinin aşamalarını anlatan sinevizyon gösterisine geçildi.

BP CEOSU: BİR MÜHENDİSLİK HARİKASI

İlk konuşmayı yapan BP Ceosu Browne, projeye emeğe geçen bütün kuruluşlara teşekkür etti. En önemli mühendislik harikalarından biri olan BTC’nin önemine vurgu yapan Browne, projede 20 bin kişinin görev aldığını söyledi. 21. yüzyılın en önemli projelerinden biri olan BTC’nin çevreye en az zararla bitirildiğini kaydeden Browne, projenin bir sonraki aşamasının doğalgaz sevkiyatı olduğunu belirtti.

BTC’nin yeni bir ticari koridor oluşturacağını söyleyen Browne, proje aşamasında çok önemli problemlerle karşılaşılacağının söylendiğini, bunlardan birinin de terör olduğunu söyledi. Browne, "Ancak hükümetlerin destekleri olmasaydı bu proje gerçekleşmeyecekti." dedi. BTC’nin ortaklarından ABD’nin temsilcisi Sell ise Başkan Bush’un Türkiye, Azarbaycan ve Gürcistan’a teşekkür eden mesajını iletti.

ERDOĞAN: TÜRKİYE ENERJİ KORİDORU

Daha sonra kürsüye Başbakan Erdoğan geldi. BTC’nin gerçeğe dönüşmesine şahitlik ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, hattın bir başarı öyküsü olduğunu söyledi. Dünya enerji talebinin 2030’a kadar yüzde 60 artacağını belirten Erdoğan BTC’nin değerinin bu açıdan daha iyi anlaşılacağını kaydetti.


BTC’nin yıllık 50 millyon ton kapasite ile dünya enerji arzının güvenli bir şekilde karşılanmasına büyük katkı sağlayacağını ifade etti. Erdoğan şöyle konuştu: "Çevre açısından büyük bir tehlike arzeden tankerlerin Boğaz’dan geçişini azaltacaktır. Bir yandan enerji çeşitliliğini artırmaya çalışırken bir yandan da üretici ve tüketici ülkeler arasında koridor olmayı amaçlıyoruz. Ceyhan’ı bir enerji merkezine dönüştürüyoruz. "

Erdoğan, projeye Kazakistan ve Irak doğalgazı ayağının eklenmesiyle BTC’nin daha verilmli hale geleceğini belirtti. Erdoğan Erzurum ayağının ise yıl sonunda tamamlanacağını kaydetti. Bunlar gerçekleştiğinde Kafkasya ile Avrupa’yı bir birine bağlayacağını belirten Erdoğan projenin bölgesel istikrara katkısına vurgu ayptı. Erdoğan şöyle dedi:

BORULAR İŞBİRLİĞİNİ DE TAŞIYOR

"İnşaa ettiğimiz boru hatlarının enerji kaynaklarının yanında taşıdığı çok önemli bir mesaj var. Bu mesaj, yaptığımız çok boyutlu işbirliğinin karakterinde gizli. Bu mesaj ülkeler arasında barış ve dostluk koridorunun açılması anlamına da gelmektedir. Bu projenin kalplerimizi ısıtacağına, dostluklarımızı arttıracağına inanıyorum. BTC’nin haklarımızın güvenlik ve refahına katkıda bulunmasını diliyorum."

Törende daha sonra Azarbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev konuştu. Aliyev özetle bahsettiği BTC’nin ülkesi ve bölge için önemine değindi. Aliyev BTC’nin dünyanın gözünde bölgenin öneminin artacağını söyledi.

Daha sonra Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Şaakaşvili bir konuşma yaptı. Şaakaşvili, BTC ile birlikte bölge ülkeleri arasında yeni bir birlikteliğin doğduğunu söyledi. Gürcü lider porojenin bölgeyi yeni bir döneme soktuğunu belirtti. BTC’nin ülkeleri enerji koridoru olmaktan çıkardığını vurgulayan Şaakaşvili, artık işbirliği döneminin başladığını ve yeni ekonomik fırsatların doğduğunu belirtti.

________________________________

4. HABER

BTC resmi töreni başladı

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru Hattı açılışı resmi töreni başladı. Türkiye’yi ’Enerji Terminali’ haline getirecek olan boru hattı törenine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev ile Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili katılıyor.

’Yüzyılın Projesi’ adıyla 12 yıl önce başlayan ve 4 milyar dolara mal olan bin 774 kilometre uzunluğundaki BTC Ham Petrol Boru Hattı son durağı olan Adana Ceyhan’daki resmi töreni başladı. Tören öncesi Türkiye tanıtım filmi gösterildiği salonda davetlilerin yerlerini almalarının ardından devlet başkanlarının gelmesi beklendi. Ev sahibi sıfatıyla Cumhurbaşkanı Sezer, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte salona girdiler. Tören alanında devlet başkanlarına BP Başkanı Lord Browne de eşlik ettik.

Devlet başkanlarının salonda yerlerini almalarının ardından tören, sırasıyla Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye milli marşlarınn çalınmasıyla başladı. Milli marşlar sonrası ise ’Hazar Denizi’nden Ceyhan Terminali’ne Yolculuk’ adlı sinevizyon gösterimi yapıldı.

BTC Yönetim Kurulu Başkanı Micheal Townshend’in açılış konuşmasıyla başlayacak törende sırasıyla BP Başkanı Lord Browne, BP Azerbaycan Başkanı David Woodward’ın konuşmalarıyla devam edecek. Açılış konuşmaları sonrası BTC Boru Hattı’nın yapımına ilişkin gösterilecek kısa filmin ardında ise protokol konuşmalarına geçilecek. Protokol konuşmalarını sırasıyla Başbakan Erdoğan, Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ve Cumhurbaşkanı Sezer yapacak.

Konuşmaların ardından Woodward, BTC ortak şirketlerinin temsilcileri sembolik boru hattı döşeyecek. Tören Cumhurbaşkanı Sezer, Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili, Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev, Başbakan Erdoğan ve BP Başkanı Browne’nin boru hattını resmi açılışıyla son bulacak.

Günler önce yoğun güvenlik önlemleri altında törene hazırlanan Ceyhan, tören gününde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Tören alanı hava, kara ve denizden güvenlik çemberine alındı. Adeta kuş uçurtulmayan tören alanında girişler tamamen akreditasyon kartlarıyla yapılıyor. Stratejik noktalarına keskin nişancıların yerleştirildiği alanda sabahın erken saatlerinde K-9 köpekleriyle bomba aramaları yapıldı. Polis ve jandarma Adana-Ceyhan yolunda güvenlik için ek tedbir almış durumda. Tören alanı ayrıca bir gün önce kene tehlikesine karşı ilaçlandığı bildirildi.

Haftalardır tören için hazırlanan Ceyhan’da bin 280 kişilik özel güneş geçirmeyen klimalı çadır kurulurken, alanda misafirlere sağlık ve basın merkezi, seyyar tuvaletler, ambulanslar, itfaiye hizmet veriyor. BTC Boru Hattı’nın resmi açılışını takip etmek için Ceyhan’a 116’sı yabancı 408 gazeteci takip ediyor.
___________________________________

3. HABER (DERLEME)

Baku Ceyhan boru hattı açılıyor

Yılda 150 milyon ton petrolü taşıyacak BTC Boru hattı açılıyor. Türk, Azeri ve Gürci lider ile çok sayıda bakan ve işadamının katıldığı açılışı dünya medyası yakından takip ediyor. Tarihi Açılıştan karaler.

Türk, Azeri ve Gürcü liderler bir arada Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’ndan Ceyhan’a petrolün ulaşması nedeniyle, hattın son durağı Ceyhan’daki açılış töreni yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Ahmert Necdet Sezer ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan saat 11.00 sıralarında İstanbul’dan Adana’ya geldi.

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattının açılış törenine katılacak Erdoğan ile aynı uçakta bulunan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Adana’ya geldi.

Projeye büyük katkılarda bulunan ABD’nin Enerji Bakanı Sam Bodman da BTC Petrol Boru Hattı’nın açılışı için Adana’da. Bodman kendisine tahsis edilen araçla Ceyhan ilçesine hareket etti.

Başbakan ve beraberindeki bakanlar daha sonra Ceyhan’a hareket etti.

SIKI GÜVENLİK

Adana’nın Ceyhan ilçesinde düzenlenecek tören öncesi olağanüstü güvenlik önlemleri uygulanıyor.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ineceği İncirlik Hava Üssü’ne giriş yapan tüm araçlarda, K-9 köpekleri ile bomba araması yapıldı.

Üssün içerisinde Türk askeri birliğine ait VIP salonu çıkışını arka nizamiyeye bağlayan ve üsteki ’en önemli yol’ olarak bildirilen üç kilometrelik cadde de güvenlik nedeniyle trafiğe kapatıldı.

HATTIN TEKNİK ÖZELLİKLERi

Kapasite: 50 milyon ton/yıl (Günlük: 1 milyon varil)

Toplam uzunluk: Bin 774 km (Azerbaycan kesimi: 440 km Gürcistan kesimi: 260 km Türkiye kesimi: 1.074 km)

Toplam pompa istasyonu: 10 adet (Türkiye kesimi: 4 adet)

Hatta biçilen ömür: 40 yıl

Maliyeti: Yaklaşık 4 milyar dolar

YENİ İPEK YOLU

’Asrın Projesi’ veya ’21’inci Yüzyılın İpekyolu’ olarak adlandırılan hattın açılış töreni, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğinde, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mikheil Saakashvili, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İngiltere Başbakan Yardımcısı John Prescott ve Türkiye dahil 32 ülkeden bakan veya bakan yardımcılarının katılımıyla gerçekleştirilecek.

BTC Petrol Boru Hattı bugünkü törenin ardından hizmete girecek

Törende Sırbistan, Arnavutluk, Suudi Arabistan, Yunanistan, Yemen,İsrail, Estonya, Ürdün, Fas, Suriye, İtalya, Nijerya, Polonya, Gürcistan, Litvanya, Oman, Kırgız Cumhuriyeti, Sudan, Moldova, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Kazakistan, Norveç, Bulgaristan, Hırvatistan, Pakistan ve ABD, bakan veya bakan yardımcısı düzeyinde temsil edilecek.

BP Başkanı Lord Browne, BTC CEO’su Michael Townshend, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, OECD Enerji Ajansı Genel Direktörü Luis Echavarri, Uluslararası Enerji Forumu Genel Sekreteri Arne Walther, AB Komisyonu Enerjiden Sorumlu Komiseri Andris Piebalgs ile BP üst düzey yetkilileri törene katılacak.

Konuklar için Çırağan, Conrad, Ceylan ve Hilton otelleri kapatıldı.

Tören için BTC’nin büyük ortağı BP’nin de İngiltere’den gelecek 400 kişilik bir konuk listesi bulunuyor.

BP, kendi misafirleri için İstanbul’da dört oteli kapattı. Adana’da üç otel ayrıca kapatıldı.
___________________________________

2. HABER

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın açılış törenine ilk önce Başbakan Erdoğan geldi

Adana’nın Ceyhan ilçesinde gerçekleştirilecek "yüzyılın projesi’’ Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın açılış töreni için misafirler tören alanına gelmeye başladı.
Ceyhan Haydar Aliyev Deniz Terminali’ndeki törene ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlar geldi.


Erdoğan makam otosuyla gelirken Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Aldulkadir Aksu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker otobüsle geldi.

Tören alanına ilk gelen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer oldu. Daha sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili özel araçlarıyla geldi. Bunların ardından da 32 ülkenin enerji, maden, petrol bakanları ve diğer yetkililer törene katıldı.
___________________________________

1. HABER

BTC’nin açılışı için Cumhurbaşkanları ve Başbakan Ceyhan’a hareket etti

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Boru Hattı’nın açılış törenine katılmak üzere kendilerine ait özel uçaklarıyla Adana’nın İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı’na geldi.

Buradan Tarsus-Adana-Gaziantep (TAG) Otoyulu üzerinden BTC’nin açılışının yapılacağı Ceyhan’a geçen protokol için çevrede özel hareket timleri ve polis tarafından güvenlik çemberi oluşturuldu.

Cumhurbaşkanları ile Başbakanın uçağı İncirlik Hava Üssüne inmeden önce Adana Emniyet Müdürlüğünde görevli Çaki isimli polis köpeği tarafından tüm araçlar güvenlik gerekçesiyle kontrolden geçti. Üsse Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in dışında Başbakan Erdoğan, Erdoğan’ın koruma araçları, yabancı cumhurbaşkanlarının makam araçları, eskortlar, ambulanslar, dış delegasyonları taşıyacak olan otobüsler Çaki’nin güvenlik kontrolünden geçti. Başbakan’ın makam aracı kontrolden geçerken korumalar tarafından basın mensuplarının görüntü ve fotoğraf çekmesine izin verilmedi.

Cumhurbaşkanı Sezer, konuk Devlet Başkanları Aliyev ve Saakaşvili kendilerine tahsis edilen özel araçlarla karayoluyla BTC Petrol Boru Hattının açılışını gerçekleştirecekleri Ceyhan ilçesine geçtiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious