BTC'ye yapılan sabotajların maliyeti 17,5 milyon dolar

BTC'ye yapılan sabotajların maliyeti 17,5 milyon dolar.12389
  • Giriş : 15.04.2008 / 09:31:00
  • Güncelleme : 15.04.2008 / 09:35:05

Hampetrol boru hatlarında hırsızlık ve sabotajların faturasının 17,5 milyon dolar olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yeni devreye alınan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Hampetrol Boru Hattı'nda da hırsızlık olayları meydana gelince BOTAŞ, jandarma karakolları kurmaya başladı. ANKA'nın ulaştığı, 31 Aralık 2007'de onaylanarak TBMM'ye sunulan Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu (YDK) BOTAŞ 2006 Yılı Raporu'na göre, Batman-Dörtyol, Irak-Türkiye, Ceyhan-Kırıkkale hampetrol boru hatlarında 2000-2006 döneminde toplam 276 hırsızlık, 7 sabotaj olayı meydana geldi. Hırsızlık olaylarının faturası 6 milyon 58 bin, sabotajların faturası 4 milyon 897 bin dolar oldu. Bu olaylar sonrası yapılan bakım-onarıma giden 6 milyon 596 bin dolar ile hırsızlık ve sabotajların toplam maliyeti 17 milyon 552 bin dolara ulaştı. Hırsızlık olaylarının sayısı Batman-Dörtyol'da 122, Irak-Türkiye'de 101, Ceyhan-Kırıkkale'de 53 oldu. 7 sabotajın tamamı Irak-Türkiye hattında gerçekleşti.

-HIRSIZLARIN YENİ GÖZDESİ BTC-

Haziran 2006'da devreye alınan BTC hattındaki güvenlik endişesine işaret edilen YDK raporunda, "Yeni boru hattı boyunca da bazı bölgelerde, Ceyhan, Sivas, Kayseri'de petrol hırsızlıkları ile karşılaşılmıştır. Eylül 2007 ayına kadar toplam 20 adet hırsızlık olmuş, Jandarma tarafından hırsızlar yakalanmış, tankerler ve 75 ton petrol ele geçirilmiştir" denildi. BTC'nin korunması amacı ile BOTAŞ tarafından 5,5 milyon dolar harcanarak 4 adet jandarma karakolu ve lojmanlarının yapıldığı, gerekli teçhizat, taşıtlar ve silahların sağlandığı bildirilen raporda, karakollardan 1'inin koruma alanı dışında kurulduğu ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

-1 KARAKOL UZAKTA KURULDU, KORUYAMIYOR-

"Mayıs 2007'de yapılan incelemede PT3 istasyonu jandarma karakolunun pompa istasyonuna yaklaşık 7 km uzaklıkta kurulduğu ve koruma amacının dışında olduğu belirlenmiştir. PT3 istasyonunun güvenliğini sağlama amacıyla istasyon yakınına yeni bir jandarma karakolunun kurulması ve donatılması gerekli görülmektedir. BTC Projesi hampetrol boru hatlarının güvenliğinin sağlanmasında eksikliği gidermek amacıyla, PT3 istasyonu yakınına yeni bir jandarma karakolu kurularak gerekli ekipmanlarla donatılması, başlatılan erken uyarı sisteminin hızla bitirilmesi, BTC İşletmesi ile BOTAŞ boru hatları güvenlik çalışmasının işbirliği içinde yürütülmesi ve koordinasyonun sağlanması önerilir."

-UCUZA SATILIYOR, KAZALARA NEDEN OLUYOR-

Boru hattından çalınan petrolün; yanık yağ, fuel oil, benzin gibi maddeler ile karıştırılarak kalorifer kazanı ve sanayi tesisleri yakıtı olarak satıldığı belirtilen raporda, bir kısım hampetrolün izinsiz olarak rafineri adı altında kurulan ilkel tesislerde ayrıştırıldığı ve pazarlandığı vurgulandı. Bu tür yakıtların bilinçsizce kullanılması sonucu, can ve mal kayıplarına neden olan kazaların oluştuğu, motorların ömrünün azaldığı ifade edilen raporda, "Hiçbir standarda uymayan bu yakıtlar, Tüpraş rafineri ürünleri veya ithal ürünlerin fiyatlarının altında pazarlanmaktadır. Bu tür kalitesiz yakıt satışları ayrıca vergi kaybına da neden olmaktadır. Standarda uymayan bu tür ürünlerin pazarlanmasının önlenmesi gerekmektedir" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious