BTP Genel Başkanı Haydar Baş MHP'yi neden suçladı?

BTP Genel Başkanı Haydar Baş MHP'yi neden suçladı?.10003
  • Giriş : 15.04.2008 / 12:26:00
  • Güncelleme : 15.04.2008 / 12:30:30

Meclis'İn çıkardığı kanunları eleştiren Baş, MHP'nin daha önce 3 buçuk yıl iktidar olduğunu hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’tan MHP ve CHP’ye sert tepki. Gaziantep’te düzenlenen BTP Başkanlık Divanı’nda konuşana Baş, “Çıkarılan kanunlara bakıldığında, gündemimize bir ‘azınlık’ meselesinin oturtulduğunu görürüz. Sevr yola çıktı” dedi. Meclis’te grubu bulunan CHP ve MHP’nin izlediği politikaları da eleştiren BTP’nin başkanı, MHP’nin 1999–2002 yılları arasında 3.5 yıl iktidar ortağı olduğunu belirterek, söz konusu koalisyon döneminde çıkarılan birçok kanunu hatırlattı.

Bağımsız Türkiye Partisi’nin(BTP) Başkanlık Divanı geçtiğimiz hafta Gaziantep’te toplandı. Toplantıda bir konuşma yapan BTP Lideri Prof. Dr. Haydar Baş, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun Türkiye’ye yaptığı resmi ziyareti değerlendirdi. Barroso’nun TBMM’de yapacağı konuşma öncesinde Meclis’te özel güvenlik kontrolü yaptırdığına işaret eden Prof. Dr. Baş, bunun Türkiye açısından ne anlama geldiğini şu sözlerle ortaya koydu:”Yırtınsan da, ölsen de ben seni benimle birlikte kabul etmem!”

AB HER YÖNÜYLE BİZDEN FARKLI

Avrupa Birliği’nin kültürüyle, diniyle, medeniyetiyle, siyasetiyle Türk milletinden farklı olduğunu hatırlatan BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, “Türk milleti denince hatırımıza bir din, bir medeniyet, bir kültür, bir siyaset gelir. Şimdi bu iki şeyi karman çorman yapmanın, aşure yapmanın anlamı yok. Bunun imkânı da yok” dedi.

BAŞ: TÜRKİYE BÖLÜNEBİLİR

Haydar Baş, Türkiye’nin ancak kendi kimliği, kültürü, dini ve medeniyetinden vazgeçmesi halinde Avrupa Birliği’ne girebileceğini söyledi. Bu çerçevede geçtiğimiz ay yasalaşan Vakıflar Kanunu’nu hatırlatan Prof. Dr. Baş, “Çıkarılan kanunlara bakıldığında, gündemimize bir ‘azınlık’ meselesinin oturtulduğunu görürüz. 88 yıl önce Misak–ı Milli sınırları içinde iki yeni devletin kurulmasını öngören Sevr Anlaşması’nın yeni biçimi yola çıktı, adım adım Türkiye’nin gündemine oturdu. Türkiye gün geçtikçe bağımsızlığını kaybediyor. Ekonomi çökertiliyor. Ekonomisi çökertilmeden, bağımsızlığı elinden alınmadan bu milleti mahkûm etmek asla mümkün değildir.”

MHP’NİN YAPTIKLARI

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, konuşmasında Meclis’te grubu bulunan CHP ve MHP’nin izlediği politikaları da eleştirdi. CHP’nin izlediği politikalarla Atatürk’ün partisi olmaktan çıktığını dile getiren Prof. Dr. Baş, MHP’nin 1999–2002 yılları arasında 3.5 yıl iktidar ortağı olduğunu belirterek, söz konusu koalisyon döneminde çıkarılan birçok kanunu hatırlattı. Haydar Baş, şunları söyledi: “Pancar üreticisini ekemez hale getiren Şeker Yasası, tütün üreticisi fakirleştiren Tütün Yasası, bağımsızlığımızı zedeleyen Uluslararası Tahkim Yasası bu dönemde çıkartıldı. Bunların nerede kaldı milliyetçiliği? Milliyetçilik sadece ‘Ben Türküm’ demek mi?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious