BTP hangi soruya cevap arıyor?

BTP hangi soruya cevap arıyor?.10325
  • Giriş : 09.10.2008 / 16:58:00

Aktütün karakoluna yapılan hain saldırıyla ilgili bir açıklama yapan BTP, “Havan topunu havada patlatarak saldıran teröristleri kim eğitti?” sorusunu gündeme taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkâri'de yaşanan hain saldırıyla ilgili olarak Bağımsız Türkiye Partisinden (BTP) dikkat çekici bir açıklama geldi. BTP genel merkezinden yapılan açıklamada, alçak saldırıyla ilgili olarak cevaplanması gereken sorulara yer verildi ve yapılması gerekenler sıralandı. “4 Ekim 2008 cuma günü Şemdinli Aktütün karakoluna yapılan menfur saldırıda 17 vatan evladımızı kaybetmiş bulunuyoruz. Şehitlerimize Allah'tan rahmet ailelerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Türk milletinin başı sağ olsun. Bu elim olayın vuku bulmasından önce, saldırı esnasında ve daha sonraki gelişmeler birçok sorunun cevap bulmasını zaruri kılmaktadır” denilen açıklamada şu noktalara dikkat çekildi:

İstihbarat paylaşımı faydasız

Terörle mücadelede ABD ile sağlanan istihbarat paylaşımı kime, ne kadar ve ne yönde yarar sağlamıştır? Güvenlik güçlerine sağlanan istihbarat neden fayda vermemiştir? 350 teröristin ağır silahlarla gerçekleştirdiği saldırı planı nasıl istihbarat edilememiştir? Terörist saldırıya karşı güvenlik güçlerine verilen desteğin saatlerce gecikmesinin sebebi nedir? Yoksa aynı irade karşı tarafa da istihbarat sağlamış ve hatta çatışmaya zemin mi hazırlamıştır?
Teröristleri kim eğitti?

Basına yansıyan bilgilere göre terör örgütünün üst düzey yöneticileri 9 Eylül'de kuzey Irak'ta bu saldırıyı planlamış. Bunun istihbaratı nasıl sağlanamamış ve gerekli tedbir niçin alınamamıştır? Sayısı küçümsenemeyecek kadar çok (350) olan, ağır silahlar, uçak savar ve havan topu ile saldıran bu grubun kaçışı nasıl engellenememiştir? Terör örgütünün yıllardır havan topunu saldırılarda kullandığı bilinmektedir. Bu saldırıda ise ilk kez havan topunu havada patlatarak ciddi zayiat verdirmiştir. Bu eğitim ancak düzenli bir Ordu tarafından verilebilir.

Amaç TSK'yı yıpratmak mı?

Aynı karakola gerçekleştirilmiş mükerrer saldırılar, son yapılan saldırının gündüz gerçekleştirilme cüretkârlığı ve saatlerce sürmesi, çok sayıda şehit verdirilmesi ve de kamuoyuna yansıtılma şekli, milletimizin Türk silahlı kuvvetlerine olan sonsuz güvenini yıpratmayı amaçlamaktadır. Böylece Türk silahlı kuvvetleri milletimizin gözünde tehdidi önleyen güç olmaktan çıkarılmak mı istenmek tedir?

Gelinen nokta siyasetin eseridir

“Kürt sorunu vardır” diyerek yola çıkan ve AB'nin azınlıklara güya hak verme mantığı ile çözüm arayan siyasetin ülkeyi getirdiği nokta budur. Aynı mantıkla bölgede devlet adına yapılan görüşmeler, Türk milletinin iradesini acziyete sürüklemekte ve bölücü terörü cesaretlendirmektedir.

Tampon bölge oluşturulması yanlış

TSK'nın mukabele hakkı dururken ve kontrol mekanizması elinde iken, tampon bölge oluşturarak TSK'nın hareket kabiliyetinin sınırlandırılmak istenmesi, çok ciddi bir zafiyet ve Türkiye'nin geleceği için bir tehdittir.
Yapamayanlar görevden çekilsin
Türk siyaseti halletmesi gereken meseleleri halletmemiştir. “yapacağız, edeceğiz” demekle olmuyor. Yapamayanlar milleti oyalamayı bırakıp derhal görevden çekilmelidir.

Çaresiz değiliz

Türk milleti ve devleti çaresiz değildir. Türk–Kürt ayrımını kabul etmiyoruz. Kürt– Türk kardeştir ve tek bir millettir. Bu konudaki tüm provakasyonları reddediyoruz. Halkı eğiterek kardeşliği ve birliği pekiştirmek, hayvancılık ve tarımı geliştirmek, hayvancılık ve tarıma dayalı sanayii oluşturmak şarttır. Vatandaşlık maaşı, ev hanımı maaşı ve çocuk maaşı vererek sosyal devleti bölgede ve tüm ülkede hâkim kılmak esastır. “Türk milleti” şemsiyesi altında milli bir devlet politikası, milli ekonomi anlayışı ve sosyal devlet uygulamaları, yıllardır devam eden bu problemin yegâne çözüm yoludur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*