Bu ailenin tek lüksü bir kaşık çorba

  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

Yıldırım ailesi 380 YTL aylık gelirle yaşam savaşı veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mustafa Yıldırım üç çocuk babası.. Bir yandan İstanbul- Sultanbeyli'deki rutubetli evinin kirasını ödemeye bir yandan da dört kişilik aile için açlık sınırının 192 YTL olarak açıklandığı ülkemizde 380 YTL maaşla evini geçindirmeye çalışıyor. Babası gibi böbreklerinden hasta olan 6 yaşındaki Serpil, 5 yaşındaki Semra ve henüz 13 aylık olan Kadir'in bütün günü belediyenin verdiği kömürün yandığı sobanın etrafında geçiyor. Memleketleri Ordu'dan bir minibüse doluşarak İstanbul'a göç eden ailenin memleketteki 12 dönümlük fındık bahçesi ise bir işe yaramıyor. Tekstil atölyesindeki işine servisle gidip gelen 32 yaşındaki Mustafa Yıldırım, aldığı maaşın 150 YTL'sini kiraya verirken, geçtiğimiz sene aldığı buzdolabı ve salondaki tek lüksleri olan37 ekran renkli televizyonun taksitlerine de para yetiştirmeye çalışıyor.

ÇOCUKLAR HEP HASTA
Evde soğuk nedeniyle hastalanan çocukları için çırpınan ve onların önüne bir kap yemek koymaya çabalayan 26 yaşındaki anne Fatma Yıldırım ise utana sıkıla açtığı buzdolabındaki 10 yumurta ve bir avuç zeytini gösteriyor.

8 METREKARE BİR ODA
Fatma Yıldırım, maaştan geriye taksitleri ödeyince 100 YTL kaldığını ve çocuklara günde 3 ekmek alabildiğini söylüyor. Genç anne, çocuklarının buz gibi beton zeminde üşümemeleri için 8 metrekare odanın zeminini bez örtüyle kapladıktan sonra makine halısı döşemiş. Yıldırım, "Çocuklar birbirlerine sarılarak yatıyor. Doktora gidecek yol parası bile bulamıyoruz" diye konuşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious