Bu ampul 107 yıldır yanıyor

Bu ampul 107 yıldır yanıyor.9586
  • Giriş : 21.06.2008 / 12:15:00

Amerika'nın California eyaletinde 1901 yılından beri ışık veren ampul Guinness'e girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Günümüzde ampuller en fazla bir-iki sene dayanırken Amerika'nın California eyaletindeki bir ampulün 107 yıldır ışık vermesi görenleri şaşırtıyor.

ABD'nin Kalifornia eyaletindeki bir itfaiye müdürlüğünde bulunan ampul, 1901'de kullanılmaya başlamasından bu yana çevresini aydınlatmaya devam ediyor. Çalışmaya devam eden ampulün bu rekoru, Guinness tarafından da onaylanmış durumda.

Ampul, California eyaletinin Livermore kentinde bulunuyor. Ampul ilk olarak 1901 yılında itfaiyeyi aydınlatmaya başladı. 1903 yılında yeni evine giden ampul, 1937'de müdürlüğün yenilenmesi sırasında zarar görmedi. Ancak bu sırada bir hafta kadar çalıştırılmadı. 1976 yılında, ampul, hala hizmet verdiği binaya taşındı.

İtfaiye Müdürlüğü'nden Müdür Yardımcısı Jeff Zolfarelli, ampulün pekçok tarihi olayın geçirdiğini söyledi. Zolfarelli, "İnsan Ay'a ayak basmadan önce yanıyordu. Savaşlar öncesinde de yanıyordu." dedi. Zolfarelli, sadece ampulün değil diğer ekipmanların da orjinal olduğunu vurguladı. Ampulün, modernlerinden farklı bir şekli olduğunu belirten müdür yardımcısı Zolfarelli, "Çok fazla ışık yaymıyor ancak bu kadar yıl dayandı." dedi. İnsanların, "Ampule birşey çarptı mı birşey oldu mu?" diye sorduğunu belirten Zolfarelli, "Aslında Basketbol topları çarptı birkaç kez ama çalışmaya devam etti." dedi.
Ampulün 100. yılında çalışanlar bir kutlama partisi düzenledi. Ampul için pasta yapılırken pastanın üzerine, ampulün şekli çizildi. Bu arada, çalışan en eski ampul özelliğini de Guinness tarafından onaylanmış durumda. En yakın rakibi ise 1908'den bu yana çalışmaya devam eden bir ampul.

MÜZE KURULSUN

Müdür Yardımcısı Jeff Zolfarelli, ampule ilişkin bir planları olmadığını söyledi. İtfaiye Müdürlüğü, "çalışmaya devam ettiği kadar duracak" şeklinde konuşuyor. Ancak ampul patlasa da ne yapacakları konusunda net bir fikirleri yok. Ampul için müze kurulması istediği de bulunuyor.

Bu arada, ampul için site kurulmuş durumda. www.centennialbulb.org adresindeki site üzerinden ampul izlenebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious