Bu anneler burs veriyor...

  • Giriş : 23.01.2006 / 00:00:00

İzmir Gönüllü Anneler Derneği'nin üyeleri, Karşıyaka'da çarşı üzerindeki bir ara sokakta açtıkları Nimet Gözleme ve Mantı Evi'nde kendi elleriyle yaptıkları gözleme, mantı, sarma, börek, çörek ve tatlıları satarak öğrencilere burs veriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir Gönüllü Anneler Derneği'nin üyeleri, Karşıyaka'da çarşı üzerindeki bir ara sokakta açtıkları Nimet Gözleme ve Mantı Evi'nde kendi elleriyle yaptıkları gözleme, mantı, sarma, börek, çörek ve tatlıları satarak öğrencilere burs veriyor. Lezzetli ev yemekleriyle karınlarını doyururken verdikleri parayla hayır yapmış olacağını duyan müşterilerin keyfi de iki kat artıyor. Dernek görevlisi Fatma Kızılcabel ev hanımları olarak yalnızca Allah rızası için böyle bir yer açmış olmalarının ilgi çektiğini söylüyor. Müşteri olarak gelip de çalışmalarının gayesini öğrendikten sonra gönüllüleri arasına katılanlar da olmuş bu arada. "Bizi duyduktan sonra evinde yaptığı tatlıyı, çöreği satmamız için getirip bağışlayanlar da var. Sürekli yanımızda olamasalar da bu şekilde destek vermeleri bize de şevk veriyor." diyen Kızılcabel, Karşıyaka'nın en kalabalık bölgesi olan çarşıdan sürekli müşterileri olduğunu da ekliyor sözlerine. Bazen evinde ‘gün' yapan kadınlardan sabah erken gelip tencereyle sarma alıp gidenler de oluyormuş. Bu şekilde siparişlere açık gönüllü anneler. Yemek evinin arka bölümünde sürekli yufka açıp gözleme yapan bir ekip bulunuyor. Hazırlanan gözlemeler dükkanın önündeki sacda hemen pişiriliyor. Tatlı, börek, çörek gibi yiyecekleri evde yapıp getiriyorlar. Gönüllü üyelerin her birinin buraya geleceği günler belirlenmiş. Çevredeki esnafın ve hanımların da kendilerine alıştığını belirten Fatma Kızılcabel, "El emeği olduğu için güvenerek alıyorlar. Burası derneğe ait olduğu için verdikleri paranın yerine ulaşacağından herkes emin." diyor.

Üç çocuk annesi Aynur Karayılanoğlu, derneğe gelip yufka açabilmek için kendi evinin işlerini gece yaptığını söylüyor. Dört senedir tanıdığı hayırsever kadınlarla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Aynur Hanım şöyle konuşuyor: "Buraya gelebilmek için evimdeki her şeyi bırakıyorum. Çalışan bir kadın gibi düzenli olarak geliyorum; çünkü öğrencilere ve fakir insanlara yardım edebilmek için elimden ancak bu geliyor. Eşim marangoz. Bir öğrencinin bir yıllık bursunu verip tek başıma okutamam belki ama dernek sayesinde katkıda bulunduğuma inanıyorum. Çocuklarım biraz büyüdüğü için evde bana yardımcı oluyorlar. Onlara burada yaptığımız gözlemelerden götürüyorum. Benim gayretlerimden onlar da hoşnut oluyor. Benim yokluğumda sıkıntı yaşasalar da şikayet etmiyor, bilakis dua ediyorlar. Ben de onları ihmal etmemek için yemeklerini ve evin temizlik işlerini gece yapıyorum. Bu dünyadan nasıl olsa göçeceğiz. İyilerle birlikte olmak için biraz sıkıntı çekmeye değmez mi?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious