Bu arabalar elektrikle çalışıyor

Bu arabalar elektrikle çalışıyor.13128
  • Giriş : 24.01.2008 / 16:55:00

Yeni nesil otomobiller tıpkı cep telefonları gibi şarj edilebiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Convention Center'da açlan Washington Auto Show fuarı, otomobil meraklılarını biraraya getiriyor. Artan petrol fiyatları ve yükselen çevreci duyarlılık, otomobil üreticilerini alternatif üretim arayışına iterken, Fuarda da en çok ilgiyi hem benzin hem de elektrikle gidebilen "hibrit" arabalar topladı.

Benzin sarfiyatını azaltmak üzere tasarlanan "hibrit" otomobiller sıkışık trafikte, düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanıyor ve bu sayede kısmen 0 emisyon salınımı sağlıyor. Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji ise benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda akülere şarj ediliyor. Yeni nesil modellerde ise direkt olarak şebeke elektriğine bağlanarak şarz edilebilme özelliği de bulunuyor.

Bush hükümetinin 2020 yılına kadar otomotiv sektöründen istediği enerji tasarrufu kotaları sebebiyle, özellikle Amerika'lı üreticilerin ağırlığı bu tip araçlarda yoğunlaştırması bekleniyor. Yapılan bir araştırmaya göre, 2010 yılına kadar dünya çapında 74 farklı hibrid otomobil modeli olması ve satışların yıllık 1 milyon adede yükselmesi öngörülüyor.

GMC, Chevrolet, Dodge, Chrysler ve Ford gibi Amerikan devlerinini yanısıra, Toyota, Nissan, Honda, Hyundai ve Mazda gibi uzakdoğu markalarının görücüye çıktığı fuarda, hem çevreci hem de tasarruflu olma özelliklerini barındıran "hibrit" arabalardan sonra gözler 4x4 arazi araçlarına odaklandı. Özellikle H2 ve H3 modelleriyle macera severlerin beğenisine sunulan Hummer marka arazi araçları dikkatleri toplarken, Jeep, kapalı alanda oluşturduğu zorlu arazi platformuyla meraklılarına şehrin göbeğinde off-road tecrübesi yaşatıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious