Bu ayılar kış uykusu uyumuyor

Bu ayılar kış uykusu uyumuyor.13007
  • Giriş : 02.12.2007 / 03:28:00
  • Güncelleme : 02.12.2007 / 02:06:53

Ayılar doğal ortamda, kış aylarında vücut ısılarını ve enerji kaybını önlemek için genellikle uykuya yatarken, Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi'ndekiler kışı ayakta geçiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hayvanat bahçesi yetkilileri, ayıların soğuk havalarda daha çok enerjiye ihtiyaç duymalarına rağmen kış günlerinde yiyecek bulma imkanları azaldığı için doğada kış uykusuna yattıklarını belirtti.

Kış uykusunun, ayıların enerji ihtiyacını azalttığını, enerji tasarrufu sağladığını ifade eden yetkililer, "Ancak, bizim hayvanat bahçemizde kalan ayılar yiyecek ve sıcak ortam ihtiyacı duymadıkları için kış uykusuna yatmıyorlar" diye konuştu.

Yetkililer, hayvanat bahçesinde 6 boz ayı bulunduğunu, boz ayıları hergün et, balık, meyve, bal ve ekmekle beslediklerini dile getirdi.

Hayvanat bahçesinde timsah, yılan ve kaplumbağa gibi soğukkanlı hayvanların da bulunduğunu anlatan yetkililer, bu hayvanlarında kış mevsiminde uykuya yatmalarına karşın, hayvanat bahçesinde sürekli sıcak ortamda tutuldukları ve besin ihtiyaçları karşılandığı için kışınderin uykuya dalmadıklarını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious