Bu babanın feryadını duyun lütfen!

Bu babanın feryadını duyun lütfen!.9142
  • Giriş : 25.11.2008 / 15:13:00
  • Güncelleme : 25.11.2008 / 15:13:21

Şanlıurfa’da hasta baba ve oğul bir yardım eli uzanmasını bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'da doğuştan sara hastası Hüseyin Kava (33) ile SSPE (Subakut Sklorezan Panansefalit) hastası olan 9 yaşındaki oğlu Veli Kava'nın tedavisi için yardım bekliyor. Eyyübiye Mahallesinde derme çatma bir evde yaşayan ve hastalığından dolayı kimsenin iş vermediği baba Hüseyin Kava, bundan 5 ay önce SSPE hastalığına yakalanan oğlu için gözyaşı döküyor. İki odalı bir evde hayat mücadelesi veren Kava ailesi yazın mevsimlik işçi olarak batıya giderken, kışı da komşuları ve akrabalarının yardımıyla geçimini sağlıyor. Eşi Sabiha ve 4 çocuğu ile annesiyle birlikte kalan Hüseyin Kava, “Hastalığımdan dolayı kimse bana iş vermiyor. Bundan 5 ay önce oğlum bu bölgede çok yaygın olan SSPE hastalığına yakalandı. Sağlık güvencem yok. Yazın batıya mevsimlik işçi olarak gidiyorum. Ama kışın da evimde oturuyorum hiçbir iş yapmıyorum. Ancak komşularımızın ve akrabalarımızın yapacağı yardımlarla geçiniyoruz. Yetkililerin bize yardım etmesini istiyoruz. Oğlum her gün gözlerimin önünde eriyerek gidiyor. İlaçlarını alamadığım için artık onun ölümünü bekliyorum.” dedi.

Bundan 10 yıl önce eşiyle akraba evliliği yaptığını anlatan Kava, oğlunun henüz 1 yaşındayken sağlık ocağında yaptırdığı kızamık aşısından yıllar sonra SSPE hastalığına yakalandığını söyledi. Hüseyin Kava, doktorların muayene ettiği oğlu Veli'yle birlikte 1999-2000 yıllarında aşı yapan çocukların bu bölgede çoğunluğunun SSPE hastalığına yakalandığını savundu. İşsiz olduğu için şu sıralar oğlunun tedavisini üstlenemediğini de dile getiren Kava, “Yetkililerden en azından oğlumun tedavisi için bir yardım bekliyorum. Bana bir yeşil kart verilse oğlumun tedavisini yaptırabilirim” dedi.

Anne Sabiha Kava (30) ise hem kocasının hastalığı ve hem de oğlunun SSPE'ye yakalanmasından dolayı üzüntü duyduğunu söyledi. Çocuklarının yaşının henüz küçük olduğu için sağlıksız bir ortamda büyüdüğünü belirten Sabiha Kava, “Kocam sara hastası diye kimse iş vermiyor. İki odalı bir evde 7 kişi çok sağlıksız ortamlarda yaşıyoruz. Yazın kocamla birlikte mevsimlik işçi olarak batıya gidiyoruz. Kışın da evde kim yardım ederse onunla geçiniyoruz. Yetkililer bizim durumumuzu görsün ve yardım etsinler.” diye konuştu.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*