Bu başhekim de çok olmuş!

  • Giriş : 08.02.2006 / 00:00:00

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, Bağ-Kur'lu hastaların ameliyat edildiği Devlet Hastanesi'nde SSK'lı hastalar ameliyat edilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bel fıtığı teşhisi konulan Menduha Akan (49) ve boyun fıtığı teşhisi konulan Nihat Erol isimli SSK'lı hastalar ile boyun fıtığı teşhisi konulan Bağ - Kur'lu hasta Hatice Kısa (67), randevu saatlerinde ameliyat olmak için Devlet Hastanesi'ne geldi.

Doktor Bilgehan Bilge ve hastalar ameliyat hazırlığı yaparken gelen Başhekim Bahattin Kalemci, "SSK'lı hastalara malzeme kullanılan operasyonlar yapılmayacak." dedi. Bunun üzerine Kalemci, Bilge ve hastalar tartıştı.

Bahattin Kalemci, gerekçesini, "Hastanede, bu operasyonlarda kullanılacak malzeme yok. Dışarıdan alınacak malzeme ile operasyon yaptırmam. Şu an ihale yapacak para yok. Paramız olursa ihale yaparız ve bu malzemeleri alırız." diye açıkladı.

Kalemci'nin bu açıklamasına rağmen aynı malzemeler dışarıdan alınarak Hatice Kısa isimli hasta Bilgehan Bilge tarafından ameliyat edildi. SSK'lı hastaların ameliyat edilmeyip Bağ - Kur'lu hastaların ameliyat edilmesini ise Kalemci "SSK hastaneye paraları zamanında ödemiyor." diye açıklık getirdi.

Ameliyat edilmeyen SSK'lı hastalardan Menduha Akan, SSK ile hastane arasındaki sorunun kendisini bağlamayacağını söyledi ve "Ben SSK primlerimi eksiksiz ödedim. Sağlık karnemde eksik yok. Tedavi edilmek için istenilen bütün evraklar da tamam. Tedavi olmak benim hakkım. Başhekim'in SSK ile sorunu varsa beni ilgilendirmez." şeklinde konuştu.

Akan, Başhekim Bahattin Kalemci hakkında İl Sağlık Müdürülüğü'ne ve SSK İl Müdürlüğü'ne şikâyette bulundu ve Kalemci'nin yasaları çiğnediğini öne sürdü.

Diğer SSK'lı hasta Nihat Erol da, yaşadıklarının şokundan çıkamadığını ifade ederek, "Yaşadıklarıma anlam veremiyorum. Tedavi hakkım elimden alınıyor. Başhekim hakkında suç duyurusunda bulunacağım." dedi.

Op. Dr. Bilgehan Bilge, sözkonusu ameliyatlar için gerekli olan malzemelerin ihalesinin 4 yıldır yapılmadığını iddia etti. Bilge, şunları söyledi: "Omurga Kafesi (Cervical cage) adı verilen bu malzemeler çok pahalı olduğundan birçok hastane ihaleyle bunu almaz. Almaya kalkışsa bütçesinin yarısı gider. Bu yüzden bu tür operasyonlar hep dışarıdan alınan malzeme ile yapılır. Başhekimin malzemeyi gerekçe göstermesi doğru değildir. Keyfî bir uygulama yapıyor. Eğer SSK zamanında ödeme yapmıyorsa, bu hastayı bağlamaz. Başhekim hakkında 'Hastaların tedavisine engel olmaktan' suç duyurusunda bulunacağım. Bugüne kadar benzer durumlarda Sağlık Grup Başkanlığı'na ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne yaptığımız şikâyetler dikkate alınmadı. Şimdi şikâyetimi Sağlık Bakanlığı'na yapacağım. Başhekimin tutumu, hukuken de yanlıştır, tıbbî ahlâka da ters düşmektedir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious