Bu bayramda sekerler hem agzi, hem aile bütçelerini tatlandiracak

  • Giriş : 29.10.2005 / 00:00:00

KAYSERI - Bayramlarin vazgeçilmezi olan sekerler yine alicilari ile bulustu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nedeni ise geçtigimiz yillara oranla seker fiyatlarinin yüzde 15 ila 20 oraninda düsmüs olmasi.
Vatandaslar sürekli yüksek fiyatlara alistigi için düsük fiyat uygulamasina kolay kolay uyum saglayamasa da, bu firsati iyi degerlendirip Kurban Bayrami'nin sekerlerini de simdiden almaya basladi.

Fiyatlarin düsmesinin altinda yatan en büyük faktör, seker çesitlerinin artmasi ve markalar arasinda yasanan rekabete baglaniyor. Bunun yani sira enflasyonun düsmesi ve vatandaslarin 'yarin'a güvenle bakmasiyla birlikte rahatlikla alisveris yapmasinin da fiyat düsüslerine ortam hazirladigi bildiriliyor. Tezgâhlarda yaklasik 100 çesit seker satiliyor. Öyle ki vatandaslar, 'Acaba hangisini alsak' diye bir hayli düsünmek zorunda kaliyor.

Geçtigimiz yillarda kilosu 11-12 milyon lira arasinda satilan çikolatalarin bu yil 9-10 milyon liraya satildigini açiklayan Hacipasa Sekercisi Haci Pasa, satislardan fazlasiyla memnun olduklarini söyledi.

Kayseri'de 1946 yilindan beri sekerleme isiyle ilgilenen Çarsibasi Sekerlemecisi sahibi Yavuz Çarsibasi'da fiyatlarin geçtigimiz yillara oranla düstügünü ve bu durumun satislari daha çok artirdigini vurguladi.

Geçtigimiz yillara oranla bu bayram öncesi vatandaslardaki kalite bilincinin arttigini gözlemlediklerini bildiren Haci Pasa, "Önceki yillarda 2 kilogram kalitesiz seker alan vatandaslar bu yil bir kilogram olsun ama kaliteli olsun düsüncesiyle hareket ediyor. Buda kaliteye verilen önemin arttiginin göstergesidir" ifadelerini kullaniyor.


SOGUK HAVA SEKERIN KALITESINI ANLAMAYI ZORLASTIRIYOR


Vatandaslari seker alirken ilk olarak güvenli markalari tercih etmeleri yönünde uyaran Haci Pasa, ürünün 'taze mi bayat mi' oldugunu kolay yoldan anlayabilmek için birkaç tane pratik yolun bulundugunu ancak bunlarin da soguk havanin etkisiyle ortadan kalktigini söyledi.

"Taze seker yumusak olur. Bayat seker ise çok sert olur. Birakin elinizle kirmayi disinizle bile zor kirarsiniz" diyen Haci Pasa, havalarin sogumasiyla birlikte taze sekerlerin de sertlestigini ve kalitenin anlasilmasinda zorluk yasandigini dile getirdi.

Taze ancak soguk hava nedeni ile sertlesen sekerlerin ancak ev ortaminda kalitesinin anlasilabilecegine dikkat çeken Haci Pasa, tüm bunlara ragmen kalitesinden tereddüt edilen sekerlerin kabugunun soyularak parlakligina bakilmasini istedi.

Pasa, taze sekerin isil isil parlayacagini, bayat sekerin ise etrafinda ve yüzeyinde beyazliklarin olacagini anlatti.

Kayseri'de 1946 yilindan beri sekerleme sektöründe hizmet veren Çarsibasi Sekerleme sahibi Yavuz Çarsibasi'da fiyatlarin geçtigimiz yillara oranla yüzde 15 ila 20 arasinda düstügünü dile getiriyor.

Sekerlerin birçogunun üzerinde de 3 yil önceki fiyatlarin olduguna dikkat çeken Çarsibasi, vatandaslarin fiyat düsüklügüne hala uyum saglayamadigini ve bir anlamda inanamadiklarini anlatiyor.

"Seker alan vatandaslar fiyat düsüklügüne çok fazla alisik olmadiklari için 'bu farklilik hangi faktörden kaynaklaniyor' diye bize soruyor. Kendilerine durumu anlatiyoruz ve güler yüzle magazamizdan ayriliyorlar" diyen Yavuz Çarsibasi, bu bayram sekerlerin hem agzi hem de vatandasin bütçesini tatlandiracagini belirtiyor.

Sekerlerin baton ve dolgulu olmak üzere ikiye ayrildigina deginen Çarsibasi, "Batonlarin kalitesi lezzetinden, dolgularinki ise yumusakligi, içindeki sivi ve akiskanligi ile anlasilir. Her iki seker türünün taze olup olmadigini anlamak için de ortak bir yöntem vardir. Bu da parlakliklari. Eger sekerin yüzeyi parlaksa taze anlamina gelir" diye konustu.

Seker fiyatlarindaki düsüsü hala anlayamadigini dile getiren Emre Bilgin isimli vatandas ise, bu firsati degerlendirerek Kurban Bayrami'nin sekerlerini de simdiden aldigini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious