Bu belge gündemi çok sarsacak

Bu belge gündemi çok sarsacak.13897
  • Giriş : 30.04.2009 / 14:38:00

Türkiye 21 Ekim 2007 günü Hakkari'den gelen acı haberle sarsılmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu olayların üzerindeki sis perdesini, iddia edilen Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamnında hazırlanan 2. iddianamenin delil klasörleri arasında yer alan bir belge kaldırdı.

Terör Örgütü PKK tarafından gerçekleştirilen hain saldırıda 12 mehmetçik şehit olmuş ve öfke sokağa taşmıştı...

Birileri vatandaşın haklı tepkisini, provokasyonlara alet etmek istiyordu. Devletin zirvesinden peşpeşe "sağduyu" çağrıları yapılıyor, "Oyuna gelmeyelim" uyarılarında bulunuluyordu.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Hilmi Özkök, çıkan olaylara bizzat müdahale etmişti.

Bütün bu sağduyulu olmak gerektiği yönündeki açıklamalara rağmen, biri "yaksınlar yıksınlar" diyordu. Ve o konuşma Asrın Davası kapsamında yapılan dinlemeye takıldı.

Bugün karşımızda Ergenekon Terör Örgütü iddiaları sanığı olarak duran Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, dönemin Kayseri Talas İlçe Jandarma Komutanı ile konuşuyor. Konu "teröre lanet mitingleri". Uğur'un o konuşmada söyledikleri bir dönem yaşananlar hakkında çok önemli ipuçları veriyor.

İŞTE O KONUŞMA:

H.ATİLLA UĞUR: ALO

G.L.Ö: BAŞÇAVUŞ LEVENT

G.L.Ö: KOMUTANIM VALLAHİ HALK AYAKLANMIŞ HA.

H.ATİLLA UĞUR: BÖLGEDE DURUM NASIL

G.L.Ö: İYİ KOMUTANIM BÖLGEDE DURUMUMUZ İYİ.

H.ATİLLA UĞUR: NASIL BÖLGENİN ÖNÜNDE NE VAR.

G.L.Ö: TOPLANMIŞ BİN KİŞİ FALAN BAĞIRIYORLAR KOMUTANIM.

H.ATİLLA UĞUR: ANLADIM HER YER ÖYLE. Ankara'DA ÖYLE HER YER ÖYLE.

G.L.Ö: YAPSINLAR KOMUTANIM.

H.ATİLLA UĞUR: ELBETTE CANIM YAKSINLAR YIKSINLAR BAŞKA ÇARE KALMADI.

G.L.Ö: EVET EVET BAŞKA ÇARE KALMADI.

Olaylar tıpkı Hasan Atilla Uğur'un dediği gibi gerçekleşti. 21 Ekim'de başlayan sürecin ardından kimi zaman öfkeli kalabalıkların arasına karışan provokatörler fitili ateşledi ve kaçtı.

Bursa'da teröre tepki için sokağa dökülen gençler, birçok dükkanın camını kırdı, çevreye zarar verdi. Bazı sendika ve dernek üyeleri linçten son anda kurtuldu. Erzurum'da polis kürt kökenli vatandaşların yaşadığı mahalleye doğru yürüyüşe geçen göstericileri dağıtabilmek için biber gazı kullanmak zorunda kaldı.

Ve İstanbul... Hasan Atilla Uğur'un "yaksınlar yıksınlar" dediği günlerde İstanbul Taksim'de olaylar öylesine çığrından çıktı ki, öfkeli göstericiler, polislerden birini, terör örgütü sempatizanı zannetti ve linç etmeye çalıştı...

21 Ekim'de Hakkari'den gelen 12 şehit haberi, aynı gün yaşanan Cumhurkanlığı seçimi ile ilgili referandum, "Teröre Lanet Mitingleri"... Ve ortaya çıkan bu telefon kaydı... Ergenekon Davası ile birlikte Türkiye'de bazı olayları niçin yaşandığı daha net anlaşılır hale geliyor.

FATİH AKALAN-SAMANYOLUHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*