Bu belirtilere dikkat!

Bu belirtilere dikkat!.19583
  • Giriş : 07.01.2007 / 00:00:00

Sobalar her yıl onlarza kişinin canını alıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Vatandaşları soba zehirlenmelerine karşı uyaran Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sabri Tekin, zehirlenmenin kömürden olması durumunda nefes, giysi ve ortamda kömüre ait karakteristik koku olacağının altını çiziyor. Tekin, "Zehirlenmenin erken belirtileri olarak baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, kulak çınlaması, yüz kızarması saptanmıştır. Beyin anoksisine bağlı nörolojik komplikasyonları da görülür. Hipoksiye bağlı solunum merkezi uyarılarak solunum hızlanır. Akciğer ödemi gelişebilir" dedi.

Her yıl onlarca insanın soba zehirlenmeleri nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Tekin, "Her kış soba zehirlenmesi vakalarına çok sık rastlanır. Kullanılan soba ve boruların uygun özelliklerde ve çürümüş olmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle odalarda mangal kullanılmamalı, tüp gaz kullanılıyorsa yatarken kapatılmalı, yatmadan önce yanan sobaya kömür atılmamalı, yatmadan önce kömür atılır ise yandığından emin olunmalıdır. Mümkünse yatak odalarında soba kullanılmaması da uygun olur" ifadelerini kullandı.

Yılda en az bir defa bacaların temizlenmesinin gerekli olduğunu ifade eden Tekin, "Kalorifer kazanları ve sobalar doğru kullanılmadığında insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçlar oluşturmaktadır. Sobaların üstten tutuşturulması, soba ve boruların sağlam olması ve baca temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde baca gazının tepmesi sonucu gaz içindeki çok zehirli karbon monoksit gazı zehirlenmelere neden olmaktadır. Karbonmonoksit gazı, ağır bir gaz olduğu için ve zemine yakın bölümlerde daha yoğun bulunması nedeniyle yer yatağında yatan insan daha erken zehirlenmektedir. Karbonmonoksit gazının yüzde 1'lik bir yoğunluk olduğu takdirde 2 - 3 saatte ölüm oluşturabilmektedir" şeklinde konuştu.

Karbonmonoksit gazı zehirlenmesi oluşan kişilerin derhal zehirli ortamdan uzaklaştırılarak temiz havaya çıkartılması gerektiğini belirten Tekin, "Sıkı elbise ve iç giysiler gevşetilmeli, mümkün olan en kısa sürede hastaneye ulaştırılmalıdır. Yeterli solunum sağlanmalı, solunum düzensizliği ve durması varsa, ağızdaki kusmuk ve yabancı maddeler temizlendikten sonra yapay solunum uygulanmalı, hasta battaniye ile sarılarak vücut ısısı korunmalı, hastane ortamında kan düzeyinin bir an önce düşürülmesi için oksijen verilmelidir. Beyin ödemine yönelik tedavi uygulanmalı, ağır komalarda kan transfüzyonu yapılabilir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious