Bu beyaz balina dans ediyor

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Moskova'da OOO Delfinaryum beyaz balina ve yunuslarla Ruslara muhteşem bir gösteri sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İnsana en yakın hayvanlardan biri olarak bilinen yunuslar oyun oynamayı da ne kadar çok sevdiklerini gösterdiler. Eğiticisinin fırlattığı topu ve halkaları başarı ile getiren üçlü yunus grubu izleyicilerden büyük alkış aldı. Yunuslar vücutları tamamen su dışında kalacak şekilde sudan dışarı sıçrayıp tekrar dalarak, bazen tüm vücutlarıyla su dışına çıkıp takla ve parende atarak, akrobatik hareketler yaparak ve kuyrukları ile yukarıdan sarkıtılan balonlara vurarak izleyicilerin büyük ilgisini çekti. Yunusların kalecilik yapmaları, tuttukları topları birlikte eğiticilerine paytak yürüyüşle götürmeleri neşe kaynağı oldu. Her yaptıkları başarılı hareket sonunda ödüllendirilen yunuslar, grup halinde yüzerek izleyicileri selamladılar. Dünyanın en zeki hayvanlarından biri olduğu belirtilen yunuslar çok çabuk öğrenme yeteneğine de sahipler.

Gösteride en büyük alkışı beyaz balinanın dans gösterisi aldı. Eğiticisi ile birlikte ıslık çalan, tek başına dans eden ve eğiticisi ile izleyicileri büyüleyecek dans gösterileri sunan beyaz balinanın en büyük zevki havuzun kenarından uzanan her ele, başıyla vurmaya çalışması. Kalecilikte başarısını ispatlayan beyaz balina eğiticisini de sırtında gezdirmeyi ihmal etmedi.

1998'den bu yana özel olarak işletilen gösteri merkezi dünyanın farklı ülkelerinde bulunan delfinaryumlarla da işbirliği içinde. Antalya'da bulunan iki gösteri merkezi ile bağlantısı olan şirketin Haliç'te yeni bir gösteri merkezi açılması konusunda da temasları bulunuyor. Mısır, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri ve Lübnan'da bulunan delfinaryumlarda çalışan eğiticiler Moskova'dan gönderilmiş. Moskova OOO Delfinaryum dünyada bulunan diğer şirketlerle rekabet halinde. Yüzden fazlası ABD'de olmak üzere dünyada 250'den fazla delfinaryum bulunuyor.

2001 yılında St. Petersburg'da kurulan delfinaryum ise Rusya'nın ilk delfinoterapi merkezi olarak biliniyor. Merkez hasta çocukların balinalar ve yunuslarla temasını sağlayarak terapi yoluyla tedavi sağlamayı amaçlıyor. Merkezleri ziyarete gelen milyonlarca insan sadece eğlenceli bir gösteri izlemiyor, aynı zamanda bilmedikleri dünyalar hakkında bilgi edinirken, psikolojik olarak da rahatlıyor. Merkezde üniversite öğrencilerine yönelik özel seanslar da yapılıyor. OOO Delfinaryum'da yüzden fazla kişi balıkların eğitimi ve sağlığı ile alakalı konularda çalışıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious