'Bu bir insanlık suçudur'

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

İKÖ Genel Sekreteri İsrail saldırıları ile ilgili olarak, "Bu bir insanlık suçudur" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail'in Filistin ve Lübnan'a yönelik saldırılarına tepki göstererek, "Bu bir insanlık suçudur. Bu savaş suçudur. Bunun hiçbir haklı gösterecek bir gerekçesi olamaz." dedi. Hadisenin iki askerin kaçırılmasına indirgenmeyeceğine dikkat çeken İhsanoğlu, 800'e yakın insanı öldürmenin, 4 bin insanı yaralamanın, 800 bine yakın insanı yerinden etmenin, bir ülkenin alt yapısını yok etmenin insanlıkla bağdaşmadığına işaret etti.
İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, Yıldız Sarayı Çit Kasrı'nda bir basın toplantısı düzenleyerek, İsrail saldırıları ile ilgili açıklamalar yaptı. Bütün dünyanın yaşanan olaylar karşısında suskun kalmasının ibret verici bir durum olduğunu söyleyen İhsanoğlu, "Birleşmiş Milletler'in bu sorumluluğu meydandadır." dedi. İhsanoğlu, "Herhalde bütün dünyanın gözü önünde vukuu bulan bu haksızlıklar karşısında BM Güvenlik Teşkilatı'nın bir müessir karar alamaması, hatta Kana'daki katliam ile ilgili bile bir kınama dahi çıkaramamış olması, ateşkes kararı verememesi çok düşündürücüdür. Tüm dünyanın gözü önünde meydana gelen bu hadiseler vicdan sahibi herkesi düşünmeye sevk etmektedir." şeklinde konuştu.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Lübnan'da acilen ateşkesin sağlanmasının kesin bir zaruret olduğunu vurgulayarak, Lübnanlılar'a da çok acil yardım ulaştırılması gerektiğini söyledi. Ortadoğu'da yakın bir zamanda benzeri görülmemiş bir insanlık dramının yaşandığına işaret eden İhsanoğlu, "Her gün sivillerin öldürülmesi, hayatta kalanların bütün imkanlarının ellerinden alınması, alt yapıların yok edilmesi, bütün temel insanlık değerlerinin yok farz edilmesi, aynı zamanda mutlak güce sahip olmanın doğurduğu bir kibirle vicdan sahiplerine haykırışlarına kulak tıkanması ve dünyaya siyasi etkiyle susturmaya çalışması, kurulmak istenen yeni dünya düzeninin veya yeni Ortadoğu'nun belirleyici vasıfları olamaz." ifadelerini kullandı.

60 yıldan bu yana süren Filistin sorunun ancak Birleşmiş Milletler'in inisiyatifi ile çözülebileceğinin mümkün olabileceğine işaret eden İhsanoğlu, barışın sağlanamamasının dünyadaki şiddet olaylarını körükleyebileceğini dile getirdi. İhsanoğlu, ABD'nin Irak'a gerçekleştirdiği operasyonu da kastederek, "Yanlış teşhis ve tespitlerle başlayan askeri müdahalelerin bölgenin istikrarını nasıl bozduğunu ve bölgeye büyük felaketler getirdiğini görmemezlikten gelemeyiz." dedi.


-HİZBULLAH MEŞRU BİR PARTİDİR-


Ekmeleddin İhsanoğlu basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. İKÖ'nün Hizbullah'ı bir terör örgütü olarak görüp görmediği yönündeki bir soruya yanıt vermekten kaçınanan İhsanoğlu, yorum yapmayacağını söyledi. İhsanoğlu, "Hizbullah Lübnan'da meşru bir partidir. Hükümetin koalisyon ortağıdır. Biz bu konuda Lübnan hükümetinin resmi tavrının ötesinde bir yorumda bulunmak istemiyoruz." dedi.

"Suudi Arabistanlı Şeyh Abdullah bin Cebren bir fetva çıkartarak Müslümanların Hizbullah'a katılması, taraftar olması veya dua etmesinin yasak olduğunu bildirmesi ve bu yönde gelen bazı fetvaların" hatırlatılması üzerine İhsanoğlu yine yorum yapmaktan kaçındı. İKÖ Genel Sekreteri, "Dini konularda beyanet vermek istemem. Onu din alimlerine sorunuz." diyerek Hizbullah ile ilgili fetvalar konusunda bir değerlendime yapmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious