Bu bir ölüm uyarısıdır!

  • Giriş : 27.05.2007 / 23:44:00

Havaların birden ısınması, güneş çarpması riskini de beraber getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sakarya Beyhekim Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Kenan Keklik, güneş çarpmalarının ölümle bile neticeleneceğini belirterek, "Güneş ışınlarının yeryüzüne dik olduğu zamanlarda dışarı çıkmayın, mümkün olduğu kadar gölgede kalın. Güneşi ciddiye alın." diyor.

Keklik, güneş çarpmasının üç ana belirtisi olduğunu belirterek bunların çok yüksek ateş, aşırı terleme ile birlikte kusma, komaya kadar giden sinir sistemi bozuklukları olduğunu kaydediyor. Ruhsal durum bozuklukları, uyumsuzluk, baş ağrısı, sersemlik ve yürümede zorluk gibi belirtilerin yanı sıra, ileri evrelerde bilinç kaybı olabileceğini dile getirerek şu uyarılarda bulunuyor: "Güneş çarpması çok ciddi bir sağlık sorunudur. Eğer acil tedavi edilmezse ölümle bile sonuçlanabilir. Ancak ilerlemiş güneş çarpmaları çok tehlikelidir. Bu hastalar tedaviye cevap vermez ve hayatını kaybeder. Ayrıca bazı vakalarda ölümle sonuçlanmasa bile kalıcı hasarlar bırakabilir."

Güneş çarpmasına maruz kalan bir vakayı çok acil bir şekilde en yakın sağlık kurumuna ulaştırılmasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Keklik, şu bilgileri verdi: "Güneş çarpma belirtileri olan hasta derhal serin bir yere ve gölgele alınmalı. Vücudunu sıkan giysiler çıkarılmalı. Kafası çok aşırı olmayan soğuk su ile yıkanmalı. Ateşi çok yüksekse, ıslak bir çarşaf ile vücudu sarılmalıdır."

Duran Savaş

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious