Bu bizim anayasamız değil

Bu bizim anayasamız değil.7245
  • Giriş : 27.08.2007 / 19:18:00
  • Güncelleme : 27.08.2007 / 20:31:05

AK Partili Fırat, anayasa taslağının kendilerine ait olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Anayasa değişikliğine ilişkin kamuoyuna yansıyan şu andaki taslağın kendilerine ait olmadığını belirterek, "Adalet ve Kalkınma Partisi'ne ait bir taslak olabilmesi için siyasi irademizin buna yansımış olması lazım" dedi.

Fırat, bir bilim kurulu tarafından hazırlanmış Anayasa taslağının, AK Parti'de kendi başkanlığındaki Burhan Kuzu, Zafer Üskül, Cemil Çiçek, Nimet Çubukçu, Hayati Yazıcı, Ayşenur Bahçekapı, Sadullah Ergin, Bekir Bozdağ, Ahmet İyimaya ve Ertuğrul Günay'dan oluşan heyete 2 gün önce sunulduğunu belirtti.

Ortaya çıkacak taslağın da bastırılarak tüm sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere, ilgili bütün birimlere ve basına gönderileceğini ifade eden Fırat, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ondan sonraki süreç içerisinde Türkiye'deki her vatandaşın, her kuruluşun katkılarını bekleyeceğiz. Hatta internet sitemizde de vatandaşların doğrudan doğruya görüşlerini almak üzere bir interaktif sitede buluşturacağız. Ondan sonra yapılacak değerlendirmeler ve sempozyumların ardından, katkılardan sonra bir kez daha iki komisyon bir araya gelecek son şeklini verip bir Anayasa teklifi olarak TBMM'ye sunulacak ve TBMM'deki prosedür işlemeye başlayacaktır."

Ancak bu taslağın temel bazı özellikleri bulunduğunu kaydeden Fırat, şunları kaydetti:

"1982 Anayasası'na göre daha özgürlükçü, bireyin hak ve özgürlüklerini teminat altına alan ve bu özgürlüklerin kısıtlanmasını çok istisnai şartlara bağlayan ve özellikle yasama, yürütme ve yargının yetki alanlarını ve birbirlerini kontrol mekanizmalarını çok iyi çalıştırabilecek mekanizmaları getiren, özellikle yargının bağımsızlığı ve çabuk, hızlı karar alabilmesi, adaletin hızlı gerçeklemesi konusunda temel bazı değişiklikler getiriyor. İnanıyorum ki, yapılacak olan katkılardan sonra Türkiye modern bir anayasaya kavuşma imkanına sahip olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious