Bu da ısırganlı dondurma

Bu da ısırganlı dondurma.9644
  • Giriş : 03.09.2007 / 23:37:00

Şifalı bitkiler arasında yer alan ancak tazeyken deriyle teması halinde deride yanmaya yol açan ısırgan otu dondurma oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şifalı bitkiler arasında yer alan ancak tazeyken deriyle teması halinde deride yanmaya yol açan ısırgan otu, Trabzonlu bir dondurma üreticisi tarafından dondurma yapımında kullanılıyor.

Dondurma ustası Önder Yılmaz, satışa sunulan pek çok dondurma türü olduğunu, pek çoğunun da kuruyemiş ya da meyveyle yapıldığını söyledi.

Isırgan otunu dondurma yapımında kullanmalarının nedenini “bir deneyelim dedik, oldu” diye açıklayan Yılmaz, “Yeni dondurma türleri üretmek için çeşitli fikirler üretiyorduk. İlaç yapımında, kanser ve böbrek hastalıklarında kullanıldığını duyduğumuz ısırgan otunu bir de dondurmada deneyelim dedik. Galiba başarılı da olduk” dedi.

“TADINA BAKAN SÜREKLİ İSTİYOR”

Halkın, ısırganlı dondurmaya ilgi gösterdiğini, çoğunlukla meraklarını gidermek için tadına bakanların sürekli bu dondurmadan sipariş ettiklerini ifade eden Yılmaz, şöyle devam etti:

“Isırgan otu dendiğinde insanların aklına genellikle yakıcı özelliği geliyor. Hatta bazı müşterilerimize denemelerini tavsiye ettiğimizde 'dilimizi yakmaz mı' şeklinde tepkiler alıyoruz. Ancak tadına bakan müşterilerimiz, sağlıklı bir besin tatmanın mutluluğunu yaşıyorlar.”

Yılmaz, dondurmayı nasıl hazırladıkları konusunda şu bilgileri verdi:

Trabzon'daki yaylalardan toplattığımız ısırgan otunu ikiye bölüyoruz. Yarısını kaynatıp suyunu ayırıyoruz, diğer yarısını ise ıhlamur gibi kurumaya bırakıyoruz. Kuruttuğumuz ısırgan otunu mikserden geçirerek öğütüyor, diğer kısmın ayırdığınız suyu ile sütü, salebi ve şekeri karıştırıyoruz. Belli bir süre dinlendirerek makinelere alıp dondurma haline getiriyoruz.”

Önemli ve sağlıklı bir besin olan dondurmanın, hijyenik ve usta olmayan ellerde üretilmesinin bu besini pek çok hastalığa davetiye çıkaracak hale getirebildiğini anlatan Yılmaz, “Dondurma ustaları belli sertifikalara sahip olmalı. Çevremizde gördüğümüz kadarıyla, pek çok dondurma dükkanı var ama işi bilen, staj görmüş, sertifikası elinde olan dondurmacı yok. Bu nedenle yetkililer bu konuya hassasiyet göstermeli” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious