Bu da oldu! Hastalar karıştırıldı

Bu da oldu! Hastalar karıştırıldı.23637
  • Giriş : 28.08.2008 / 22:37:00

Denizli Devlet Hastanesi'nde yan yana yatan, isimleri aynı, soyadları benzer hastalardan birisine, idrar yolu yerine rahim ameliyatı yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir'de bir süre önce yanlışlıkla bir hastanın rahminin alınması skandalının bir benzeri Denizli'de yaşandı. İdrar yollarından ameliyat olacak E.Ç. (39) ile rahmi alınacak E.Ç. (36) birbirine karıştırıldı. Olay, idrar yollarından ameliyat edilmesi gereken E.Ç.'nin, yanlışlıkla rahminin alındığı gerekçesiyle Denizli Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmasıyla ortaya çıktı. Bunun üzerine hastane yönetimi, ameliyat ekibi ve doktorlar Ü.Y. ile M.Ç. hakkında soruşturma başlattı. Olayı doğrulayan ancak röportaj vermekten kaçınan Başhekim Ramazan Canural, olayın 13 Ağustos Çarşamba günü meydana geldiğini açıkladı. Rahmi alınacak hasta E.Ç.'ye görevliler tarafından sadece adıyla hitap edildiğini belirten Başhekim Canural, "İsimleri aynı, soyadları benzeyen ve birbirine yakın ameliyat edilmesi planlanan iki hastadan birisi, sadece ismiyle çağrılınca, 'O kişi benim.' dediği için ameliyat salonuna götürülmüş. Yanlışlıkla diğer hastaya yapılması gereken ameliyat, bu kişiye başka doktorlar tarafından yapılmış." dedi.

Canural, savcılığın olaya el koyduğunu da vurgulayarak, "Dünyanın bütün medeni hastanelerinde uygulanması gereken ameliyat öncesi prosedürler ve kurallar, idaremiz tarafından da konulmuştur. Bunlara uymadan ameliyatı başlatan, yapan ve sonlandıran ekip hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı." şeklinde konuştu.

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş ise Vali Yavuz Erkmen'in olayın ayrıntılarının basına aktarılmaması ikazı üzerine sadece adli ve yargı soruşturmasının devam ettiğini, konuyla ilgili inceleme başlattıklarını söyledi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*