Bu da sınırda bayramlaşma dönüşü

Bu da sınırda bayramlaşma dönüşü.14327
  • Giriş : 12.12.2008 / 08:38:00

Suriye'deki yakınlarına 48 saatliğine bayramlaşmaya giden Kilislilerin dönüşleri sürerken, vatandaşlar yanlarında getirdikleri eşyaları taşımakta zorluk çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kurban Bayramı'nda Suriye'deki akrabalarıyla bayramlaşmaya giden 21 bin Kilisli yurda dönmeye başladı. Sınırın 2 yakasında izdiham yaşanmaması için güvenlik güçlerinin aldığı tüm tedbirlere rağmen yoğunluk yaşandı. 300 YTL'ye kadar hediyeleşmenin serbest olduğu bayramlaşma dönüşü vatandaşlar, yanlarında çay, şeker, karabiber, limontuzu, pirinç gibi eşyaları poşetlere ve valizlere doldurarak Türk tarafına geçmeye çalıştı.

Suriye tarafından herhangi bir kaçak eşya kontrolü yapılmazken Öncüpınar Gümrük Müdürlüğü Narkotik köpeği "Kolina" ile İl Jandarma Komutanlığı narkotik köpeği, Türkiye'ye giriş yapan vatandaşların eşyalarını didik didik aradı. Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de limitlerin üzerinde kaçak eşya getiren vatandaşların eşyalarını gümrük depolarına aldı. Bayramlaşmak için Suriye'ye giden Kilisliler, yanlarında getirdikleri eşyaları taşımakta zorluk çektikleri gözlendi.

Sınırdan geçişler gece geç saatlere kadar sürmesi ve yarın akşama kadar Suriye'ye giden 21 bin kişinin Türkiye'ye dönmesi bekleniyor. Sınırın iki yakasında yoğunluk yaşanırken, görevliler işlemlerin hızla yapılması için yoğun çaba sarf ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*